Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

We Florencji odkryto fragmenty rzymskiej nekropolii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

We Florencji odkryto fragmenty rzymskiej nekropolii
We Florencji odkryto fragmenty rzymskiej nekropolii

W okolicy dworca Santa Maria Novella we Florencji w 2018 roku odkryto fragmenty rzymskiej nekropolii z I wieku n.e. Na razie zabezpieczono fragment terenu przy samym dworcu oraz część placu przy prywatnej posesji w okolicy.

Całość terenu, na którym prowadzone są prace budowlane jest bardzo duża, obejmuje przestrzeń wokół dworca i prawie na całej długości Via Valfonda, ulicy odchodzącej od stacji w kierunku północnym. Pod ulicą znaleziono szkielet pochodzący z pierwszego wieku n.e., a grób był bogato wyposażony, między innymi w lampy i wazy. Pomiędzy Viale Redi i Viale Belfiore natrafiono na inne szkielety.

Jeden z archeologów wyjaśnił, że pochowani musieli być wpływowymi ludźmi, biorąc pod uwagę bogactwo i ilość przedmiotów, z którymi zostali pochowani. Na terenie stacji, przy Piazza Adua odkryto natomiast pozostałości dużego pomieszczenia, podobnie, jak przy Piazza dell’Unità, gdzie natrafiono na część domu, przekształconego prawdopodobnie w późniejszym czasie w warsztat rzemieślniczy. To także zabytki z I wieku n.e. Być może staną się one częścią ekspozycji w niedalekiej przyszłości.

Autor: Anna Cirocka
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów