Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Willa rywala Ben-Hura odnaleziona

Willa rywala Ben-Hura odnaleziona
Willa rywala Ben-Hura odnaleziona

Archeolodzy na wyspie toskańskiej Elba zidentyfikowali pozostałości willi, która to miała jakoby należeć do pierwowzoru jednej z głównych postaci powieści „Ben-Hur”. Posiadłość, określana terminem Villa Le Grotte („Jaskinie”), która datowana jest na I wiek p.n.e., należeć miała do Marcusa Valeriusa Messalla’i Corvinusa, przyjaciela tytułowego Ben-Hura z lat młodzieńczych, który rywalizował z nim w znanym wyścigu rydwanów. Kiedy Ben-Hur był wymysłem autora książki Lewa Wallace’a z 1880 roku, tak Messalla oparty został na prawdziwej postaci historycznej.

Marcus Valerius Messalla Corvinus był członkiem jednej z najstarszych i najpotężniejszych rodów Rzymu. Był patronem poety Owidiusza, któego gościł u siebie w czasie jego wygnania oraz dowódcą Oktawiana w bitwie pod Akcjum w 31 roku p.n.e.

Według archeologów Laury Pagliantini, Luisy Zito i Luisy Quaglia, willa przez bardzo długi czas kojarzona była z rodziną Messalli, jednak w obliczu brak dowodów nie można było tego potwierdzić. Dopiero odkrycie zespołu pod kierunkiem Franco Cambi’ego dokonane u podnóża willi udowodniło, że jest to była rezydencja Messalli. Okazało się że obok willi znajdowała się farma, która działała dla rezydencji. W jej ruinach znaleziono pięć ceramicznych waz (tzw. dolia – każda mogła pomieścić od 1300 do 1500 litrów wina), na których widniały inskrypcje „Hermia Va(leri) (M)arci s(ervus) fecit”, czyli „Stworzone przez Hermias, niewolnika Marcusa Valeriusa”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów