Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wykopaliska w północnej Szkocji przynoszą nowe hipotezy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Prace wykopaliskowe w Lochinver
Prace wykopaliskowe w Lochinver | Zdjęcie: ARS Ltd

Najnowsze badania archeologów sugerują, że miejsce obróbki metali w Moray mogło służyć Kaledończykom w walce z Rzymianami. Miejsce znajduje się niedaleko miasta Elgin w północnej Szkocji.

Badacze przyjęli określać miejsce jako „kopalnia Lochinver”. Na miejscu wykopalisk odkryto liczne, nagle opuszczone, domy i inne budowle. Zdaniem naukowców jednym z powodów nagłej ucieczki osób mieszkających i pracujących w tym ośrodku mogła być ofensywa Rzymian pod wodzą Agrykoli i zwycięstwo pod Mons Grapius w roku 83 n.e. Osoby żyjące i pracujące mogły w obawie o postępy Rzymian w pośpiechu zniszczyć i opuścić miejsce. Niewykluczone także, że sami Rzymianie dotarli na miejsce i dokonali zniszczenia ośrodka metalurgicznego.

W Lochinver badacze natrafili na liczne ślady po spalonych belkach, opuszczonych dołach na węgiel drzewny czy dołach z rudą, która była gotowa do użycia. Znaleziono także zakopane dwa kotły.

Zdaniem naukowców Lochinver w użyciu mogło być nawet 2000 lat od epoki brązu, po epokę żelaza.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów