Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyprzedaż rzymskiego skarbu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyprzedaż rzymskiego skarbu
Wyprzedaż rzymskiego skarbu

Poszukiwacz skarbów amator George Hughes z South Petherton w Anglii postanowił wystawić na sprzedaż znalezione przez siebie monety rzymskie. Wielu mu sugerowało, że nie ma to sensu; byli jednak w błędzie.

Mówiono mu, że znaleziska mają niską wartość i nie otrzyma dużych pieniędzy w zamian. Jak się jednak okazało monety sprzedano za imponującą kwotę 48, 800 funtów na aukcji Lawrences.

Jak się okazało cenne znalezisko zostało odkryte trzy lata temu, kiedy to Hughes nie miał jeszcze praktycznie żadnego doświadczenia z dekoratorami metali. Jedynie dla czystej rozrywki, poprosił lokalnego rolnika, aby ten pozwolił mu pokrążyć po jego polu z wykrywaczem metalu. Nie był on pierwszym, który poszukiwał tam skarbów; w przeciwieństwie jednak do poprzedników szukał głębiej. Jak się jednak okazało, z sukcesem.

Mężczyzna poprosił rolnika o pomoc przy pilnowaniu znalezisk, a sam przeszukał całe pole, na którym o dziwno znalazł mnóstwo rzymskich monet. Całe przeszukanie terenu zajęło mu cztery dni. Jak się jednak okazało wysiłek wart był swojej ceny. Mężczyzna odkrył tysiące monet z wizerunkami różnych cesarzy, gdzie najstarsza liczy 1700 lat. Najcenniejszym znaleziskiem była moneta ukazująca cesarza Mariusza, który rządził w 268 roku n.e. jedynie przez dwa tygodnie.

Monety straciły dużą część swojej srebrnej powłoki, jednak jak się okazało wciąż były dużo warte.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów