Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wznowienie prac archeologicznych przy obelisku w Bułgarii

Rzymski obelisk w Bułgarii
Rzymski obelisk w Bułgarii

Archeolodzy z Muzeum Historycznego w mieście Veliko Tarnovo (północ Bułgarii) liczą, że w najbliższym czasie uda się ponownie uruchomić prace archeologiczne przy 14-metrowym rzymskim obelisku. Budowla znajduje się niedaleko miast Lesicheri i Musina, a była on mauzoleum rzymskiej familii.

Jest to jedna z najwyższych zachowanych antycznych struktur w Bułgarii – liczy około 14 metrów. Jak czytamy inskrypcję pochowano w niej Quintusa Juliuisa, rzymskiego arystokratę z pobliskiego miasta Nicopolis ad Istrum, który żył w II wieku n.e.

Później mauzoleum zostało przekształcone w świątynię poświęconą greckiemu, trackiemu lub rzymskiemu herosowi, która istniała do IV wieku n.e., kiedy to ziemie północnej Bułgarii zostały schrystianizowane.

Pierwotnie mauzoleum miało dwa obeliski, jednak w całości przetrwał tylko jeden. Fragmenty drugiej budowli odkryto w XIX wieku. Wznowienie prac wykopaliskowych i cały projekt ma liczyć około 12.500 euro.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów