Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wznowienie prac archeologicznych przy obelisku w Bułgarii

Rzymski obelisk w Bułgarii
Rzymski obelisk w Bułgarii

Archeolodzy z Muzeum Historycznego w mieście Veliko Tarnovo (północ Bułgarii) liczą, że w najbliższym czasie uda się ponownie uruchomić prace archeologiczne przy 14-metrowym rzymskim obelisku. Budowla znajduje się niedaleko miast Lesicheri i Musina, a była on mauzoleum rzymskiej familii.

Jest to jedna z najwyższych zachowanych antycznych struktur w Bułgarii – liczy około 14 metrów. Jak czytamy inskrypcję pochowano w niej Quintusa Juliuisa, rzymskiego arystokratę z pobliskiego miasta Nicopolis ad Istrum, który żył w II wieku n.e.

Później mauzoleum zostało przekształcone w świątynię poświęconą greckiemu, trackiemu lub rzymskiemu herosowi, która istniała do IV wieku n.e., kiedy to ziemie północnej Bułgarii zostały schrystianizowane.

Pierwotnie mauzoleum miało dwa obeliski, jednak w całości przetrwał tylko jeden. Fragmenty drugiej budowli odkryto w XIX wieku. Wznowienie prac wykopaliskowych i cały projekt ma liczyć około 12.500 euro.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów