Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczni Rzymianie stosowali ołowiane rury do przechowywania pożywienia

Antyczni Rzymianie stosowali ołowiane rury do przechowywania świeżego pożywienia. Teraz wiemy, że to tylko jeden z wielu przykładów rzymskiego geniuszu inżynieryjnego. Dokładniej rzecz ujmując, to zbiornik na ryby.

Idea transportowania pożywienia na długich dystansach jest relatywnie współczesna. Każde mięso, bez odpowiedniego schłodzenia, zgnije, a ciężko jest umieścić na jednostkach pływających sprzęt zmrażający/schładzający. Oczywiście można wykorzystać naturalny sposób utrzymania mięsa świeżym poprzez transport żywych zwierząt.

Przez długi czas historycy twierdzili, że złapane ryby w okresie rzymskim były jedzone w pobliżu miejsca połowu. Jednak ten wrak ujawnia genialną metodę przechowywania żywych ryb na dłuższych trasach po całym Morzu Śródziemnym.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów