Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczni Rzymianie stosowali ołowiane rury do przechowywania pożywienia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika przedstawiająca połów ryb
Mozaika przedstawiająca połów ryb

Antyczni Rzymianie stosowali ołowiane rury do przechowywania świeżego pożywienia. Teraz wiemy, że to tylko jeden z wielu przykładów rzymskiego geniuszu inżynieryjnego. Dokładniej rzecz ujmując, to zbiornik na ryby.

Idea transportowania pożywienia na długich dystansach jest relatywnie współczesna. Każde mięso, bez odpowiedniego schłodzenia, zgnije, a ciężko jest umieścić na jednostkach pływających sprzęt zamrażający/schładzający. Oczywiście można wykorzystać naturalny sposób utrzymania mięsa świeżym poprzez transport żywych zwierząt.

Przez długi czas historycy twierdzili, że złapane ryby w okresie rzymskim były jedzone w pobliżu miejsca połowu. Jednak odkryty w 1986 roku wrak ujawnia genialną metodę przechowywania żywych ryb na dłuższych trasach po całym Morzu Śródziemnym.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów