Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zestawienie dróg rzymskich i współczesnych na mapie Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zestawienie dróg rzymskich i współczesnych na mapie Hiszpanii
Zestawienie dróg rzymskich i współczesnych na mapie Hiszpanii

Bardzo ciekawy materiał został opublikowany na Twitterze przez Davida Montañeza, który zestawił dwie mapy Półwyspu Iberyjskiego: za czasów rzymskich i współczesną. Jak się okazuje, współczesne autostrady i drogi pokrywają się w dużym stopniu z tymi powstałymi za Rzymian.

Dla niektórych może nie jest to nic nowego, jednak wartym jest podkreślenia, że wiele szlaków i dróg rzymskich było wykorzystywanych długo po upadku Rzymu. Co więcej, niektóre z współczesnych miast hiszpańskich zostało założonych przez Rzymian i zostało przez nich połączone drogami. Rozkład szlaków komunikacyjnych był na tyle dobry, że „następcy” Rzymian po prostu korzystali z nich, a potem ewentualnie nadbudowywali nowe warstwy. Tym sposobem powstały hiszpańskie autostrady, gdzie asfalt niestety zakrył niektóre zabytkowe rzymskie pozostałości.

Warto podkreślić, że drogi rzymskie powstawały na terenie całego Imperium i podobna sytuacja ma miejsce nie tylko na terenie Hiszpanii, ale i Włoch, Grecji czy Anglii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów