Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zestawienie dróg rzymskich i współczesnych na mapie Hiszpanii

Zestawienie dróg rzymskich i współczesnych na mapie Hiszpanii
Zestawienie dróg rzymskich i współczesnych na mapie Hiszpanii

Ostatnimi dniami dużym zainteresowaniem cieszył się wpis na Twitterze niejakiego Davida Monta?eza, który zestawił dwie mapy Półwyspu Iberyjskiego: za czasów rzymskich i współczesną. Jak się okazuje, współczesne autostrady i drogi pokrywają się w dużym stopniu z tymi powstałymi za Rzymian.

Dla niektórych może nie jest to nic nowego, jednak wartym jest podkreślenia, że wiele szlaków i dróg rzymskich było wykorzystywanych długo po upadku Rzymu. Co więcej, niektóre z współczesnych miast hiszpańskich zostało założonych przez Rzymian i zostało przez nich połączone drogami. Rozkład szlaków komunikacyjnych był na tyle dobry, że „następcy” Rzymian po prostu korzystali z nich, a potem ewentualnie nadbudowywali nowe warstwy. Tym sposobem powstały hiszpańskie autostrady, gdzie asfalt niestety zakrył niektóre zabytkowe rzymskie pozostałości.

Warto podkreślić, że drogi rzymskie powstawały na terenie całego Imperium i podobna sytuacja ma miejsce nie tylko na terenie Hiszpanii, ale i Włoch, Grecji czy Anglii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów