Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Znaleziska rzucają nowe światło przygraniczną rzymską osadę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczne znaleziska w Maryport
Antyczne znaleziska w Maryport

Archeologowie, grupa studentów i wolontariusze kontynuują prace odkrywcze w Maryport w Wielkiej Brytanii. Fort i pobliska osada przygraniczna od 2011 roku znajdują się pod ciągłymi badaniami. Region ten przez ponad 300 lat był ważnym elementem fortyfikacji obronnych Imperium Rzymskiego i współtworzył północną granicę Rzymu.

W 2015 roku wykopaliska dały więcej informacji o wielkości świątyni powstałej w tym miejscu. Jak się okazuje był to spory kompleks i nigdzie wcześniej nie znaleziono tak blisko usytuowanej przy granicy budowli sakralnej. Zespołowi udało się także odnaleźć unikalną rzymską biżuterię.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów