Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Znaleziska rzymskie w Puszczy Bydgoskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Znaleziska rzymskie w Puszczy Bydgoskiej
Znaleziska rzymskie w Puszczy Bydgoskiej | Zdjęcie: Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Archeologicznego "Gal"

W 2021 roku pojawiła się w mediach informacja, że na terenie Puszczy Bydgoskiej być może natrafiono na ślady po barbarzyńskiej osadzie, którą datuje się na czasy istnienia Imperium Rzymskiego.

Wśród znalezisk, które mogą to potwierdzać są znalezione monety rzymskie (follisy czy srebrny denar) oraz fibula. Wspomniany denar datowany jest na koniec I wieku p.n.e. i posiada napis „Legio XX”.

Na opisywanych ziemiach w czasach rzymskich znajdowały się plemiona Gotów i Wandalów. Prawdopodobnie obiekty zostały albo zrabowane, albo pochodzą z handlu z Rzymianami. Monety rzymskie barbarzyńcy mogli stosować zarówno do wymiany handlowej, jak i jako zdobienia np. są znajdowane follisy z dziurami po środku, przez które przeplatano sznurek i następnie tworzono wisiorki.

Prace poszukiwawcze na terenie Puszczy prowadziło Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Archeologicznego „Gal”.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów