Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg

Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg
Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg | Zdjęcie: Carole Raddato

Pod koniec XIX wieku nieopodal niemieckiej mieściny Borg, natrafiono na pozostałości po rzymskiej wiejskiej willi (villa rustica). Obiekt składał się z trzech skrzydeł, obejmując powierzchnię 7, 5 hektara. W 1994 roku zaczęto realizować projekt, mający na celu odtworzenie wyglądu budowli z II-III wieku n.e. W 2008 roku zakończono pracę i turyści mogą podziwiać wspaniałe dzieło.

Prace budowlane opierały się na informacjach zgromadzonych w trakcie wykopalisk na miejscu, jak i innych obszarach historycznych, np. przy pracach archeologicznych w willi w Echternach w Luksemburgu. Odbudowana willa pełni obecnie rolę muzeum, w którym turyści mogą się dowiedzieć, jak wyglądało życie na wsi w czasach rzymskich.

Rzymska willa w Borg posiadała swoją łaźnię, na którą składały się: frigidarium (kąpiele w zimnej wodzie),  caldarium (kąpiele w ciepłej wodzie) czy tepidarium (pomieszczenie wypoczynkowe z ciepłą wodą, które stanowiło centralną halę w termach oraz pierwsze z odwiedzanych przez kąpiących się miejsc). W łaźni Rzymianie mogli skorzystać także z latryny lub przebieralni (apodyterium). Większą część zrekonstruowanej budowli stanowi jednak część mieszkalna, kuchnia i rezydencje. W jednym ze skrzydeł znajduje się tawerna, w której można spróbować typowego rzymskiego jadłospisu. Co więcej, w zrekontrowanej kuchni wypiekany jest antyczny chleb, który można zakupić i skosztować.

W 2000 roku kompleks został powiększony o sześć ogrodów, w których rosną zioła, owoce, róże czy warzywa. Produkty z ogrodów są następnie wykorzystywane w tawernie.

Wciąż na terenie kompleksu prowadzone są wykopaliska w pars rustica – miejscu gdzie przebywała służba i niewolnicy. Poniżej kilka ze zdjęć z willi; więcej z nich w źródle.

Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg

Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg

Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów