Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cardea i Carna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Drzwi wejściowe Świątyni Romulusa w Rzymie

W starożytnym Rzymie ochrona domów i gospodarstw domowych była poważną sprawą. Rzymianie wierzyli, że dom jest centrum życia rodzinnego i podstawą państwa, i że należy go chronić przed wszelkiego rodzaju złymi duchami i siłami. Dwa bóstwa związane z ochroną domów to Cardea i Carna, dwie boginie o podobnych, ale odmiennych rolach.

Cardea była boginią zawiasów i klamek drzwi. Jej imię pochodzi od łacińskiego „cardo”, co oznacza „zawias” i wierzono, że ma moc otwierania i zamykania drzwi, a także powstrzymywania złych duchów i złodziei przed wejściem do domów. Jej święto, Cardeaia, obchodzone było 1 czerwca i polegało na wieszaniu wieńców z liści głogu (który był święty dla Cardei) na drzwiach, aby chronić domy przed krzywdą. Kojarzono ją również z przełomowym momentem roku, przesileniem zimowym, kiedy słońce zaczyna odwracać się w stronę światła.

Z kolei Carna była boginią drzwi i progów. Jej imię pochodzi od łacińskiego „caro”, co oznacza „ciało”, i wierzono, że ma ona moc powstrzymywania chorób i schorzeń, które mogły dostać się do organizmu przez usta. Często przedstawiano ją z kluczem, który symbolizował jej moc otwierania tajemnic zdrowia i witalności. Jej święto, Carnaria, obchodzone było 1 czerwca i polegało na paleniu liści laurowych w celu oczyszczenia powietrza i odpędzenia chorób.

Pomimo podobnych ról i świąt, Cardea i Carna były osobnymi boginiami o odrębnych funkcjach. Razem reprezentowały wagę, jaką starożytni Rzymianie przykładali do ochrony domu i zdrowia jego mieszkańców. Ich kulty przetrwały aż do ery chrześcijańskiej, a elementy ich kultu wciąż można dostrzec we współczesnych tradycjach, takich jak wieszanie wieńców na drzwiach z okazji Bożego Narodzenia.

Autor: Michał Mikołajczyk
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów