Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fauna

Bona Dea
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Fauna była to bogini płodności i urodzaju. Uważana za siostrę, żonę a nawet córkę boga Faunusa (w zależności od źródła). Wzywano ją aby poznać przyszłość. Identyfikowana z Mają. Nazywana także Fatua lub Fenta Fauna.
Ze związku z zakochanym w niej Herkulesem urodziła syna, Latynusa, przyszłego eponima Lacjum.

Bona Dea

Bona Dea była bardzo starą i świętą rzymską boginią kobiet i uzdrowienia, która czczona była wyjątkowo tylko przez kobiety. Uważa się, że jej prawdziwym imieniem była Fauna, które jednak było ukryte – zwłaszcza przed mężczyznami. Zwykle przyjęło się ją nazywać Bona Dea, czyli „Dobra Bogini”. Słowo „Bona” ma w łacinie wydźwięk godności, szlachectwa, uczciwości, odwagi, zdrowia i słuszności (po dziś dzień słowo „bonus” oznacza jakiś dodatkowy prezent lub inne dobre rzeczy). Jej greckim odpowiednikiem była Damia, a jej rodzicami byli Pikus i Canens.

Bona Dea była boginią związaną z płodnością bogini-matka, która chroniła kobiety przed wszelkimi zmianami, a zwłaszcza dziewice i matrony. Poświęcone jej były węże i wino. Błogosławiła kobiety i ziemię płodnością, kiedy – o dziwo – była także przez Rzymian uważana za dziewicę, cnotliwą i nienaruszalną.
Jako Fauna często łączona była ze bogiem Faunusem – bogiem płodności pól, lasów i zwierząt – który w zależności od przekazu był jej mężem, ojcem lub bratem.

Mężczyźni nie mogli znać jej imienia, wymawiać go, ani nawet myśleć o nim; nie mogli także brać udział w uroczystościach i świętach jej poświęconych. Nie możno było wspominać ani o mirtrze, ani o winie w czasie jej święta, z tego względu że były one święte dla Bony, a tym samym niezwykle potężne. Aby jakoś uzasadnić występowanie takich restrykcji wprowadzono legendę. Mówi ona, że mąż Fauny – Faunus – wróciwszy do domu odkrył, że ta wypiła cały dzban wina. Za karę pobił Faunę biczem mirtru.

Uważano że bogini miała moce wyroczni, które ujawniały się tylko kobietom, a jej przepowiednie miały miejsce w jej sanktuarium na Awentynie. Jej statua w tej świątyni ukazywała kobietę w koronie z liści winorośli, z berłem (jako Królowa Ziemi ze swoimi mocami płodności) oraz obok dzbana wina. Inne z kolei wizerunki ukazują ją jako siedzącą matronę, trzymającą w ręku rób obfitości i węża.
Inną jej świątynią było sanktuarium w Ostii.

Bona Dea posiadała swoje święto dnia 1 maja, który miał upamiętniać datę budowy świątyni na Awentynie. Tego dnia składano jej dary i modlono się do niej, aby uniknąć trzęsień ziemi.
Innymi jej festiwalem był odbywający się co roku, na początku grudnia lub/i maja (dnia 3 lub 4), u stóp Awentynu tajny festiwal. Miał ono charakter tajemnych misteriów. Odbywał się w czasie Faunalii i był dostępny jedynie dla kobiet. Odbywały się wówczas ceremonie, które miały być dokonane dla dobra wszystkich mieszkańców Rzymu.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów