Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Flora

Flora, Tycjan

Flora była to bogini roślinności wiosennej w stadium kwitnienia; pierwotnie bóstwo sabińskie. Rzymska odpowiedniczka greckiej bogini Chloris. Według mitu wprowadzona do Rzymu przez Tytusa Tacjusza. Flora była ważnym rzymskim bóstwem i należała do jednego z kilku bóstw płodności.

Bogini była żoną Fawoniusza – boga i uosobienia wiatru zachodniego oraz zachodniej strony świata. Jej towarzyszem był Herkules.

Flora miała w Rzymie własnego kapłana (jednego z flaminów mniejszych) oraz świątynię w pobliżu Circus Maximus. Uroczystości ku jej czci, zwłaszcza Floralia, odbywały się od 28 kwietnia do 3 maja. Floralia odzwierciedlały odnowienie cyklu życia. Po raz pierwszy jej święto odbyło się w 240 roku p.n.e. Było to wiosenne, radosne święto połączone z przedstawieniami mimicznymi, w których występowały nierządnice. Innym dniem, w którym oddawano cześć bogini był 23 maja.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów