Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pluton (bóg rzymski)

Pluton

Pluton (Pluto) był bogiem świata podziemnego i umarłych oraz wszelkiego podziemnego bogactwa: kruszców i nasion rzucanych w ziemię.
Jego nazwa wzięła
się od greckiego słowa plutos („bogactwo”). Imię to nadane mu zostało ze względu na niezmierzone bogactwa świata podziemnego.
Utożsamiany był z greckim Hadesem.

Jego żoną była Prozerpina (Proserpina), odpowiedniczka greckiej Persefony. Była ona boginią kiełkującego zboża, córką Ceres i jej brata Jowisza. Z mitologii greckiej Rzymianie przejęli znany mit o jej uprowadzeniu przez Plutona, brata Jowisza i Ceres. Pluton uprowadził boginię, pod wpływem strzały Amora, ze sobą do swojego królestwa podziemi, w celu pojmania jej za żonę. Odtąd stała się królową świata podziemnego.

Rzymianie nie postrzegali Plutona jako boga podziemi, a raczej jako istotę wyższą dającą złoto, srebro i inne dobra podziemia.
Uważano, że jako jedyny bóg nie zwracał uwagi na modlitwy i poświęcane mu ofiary. Był obojętny wobec ludzi i ich losu.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów