Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Salus

Marmurowa statua Salus.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Salus była uosobieniem zdrowia i bezpieczeństwa. Jej greckim odpowiednikiem była Higieja. Córka Eskulapa – boga sztuki lekarskiej; należała do jego orszaku. Nazywana także Salus Publica Populi Romani.

W 304 roku p.n.e., w czasie wojen samnickich, powstała jej świątynia, na zlecenie Gajusza Brutusa. Poświęcona została ona 5 sierpnia 302 roku p.n.e. i ozdobiona freskami na rozkaz Fabiusza Pictora.
Każdego roku, dnia 5 sierpnia, obchodzono ceremonię Augurium Salutis, która miała na celu zachowanie ciągłości państwa rzymskiego. Ceremonię obchodzono tylko i wyłącznie wtedy, kiedy Rzym nie prowadził wojen. W czasach późnej republiki obrzęd ten, ze względu na ciągłe wojny domowe, nie mógł być odprawiany. Powrócił do życia publicznego po objęciu władzy przez Oktawiana Augusta.

Kult Salus rozwinął się w całej Italii. Wiązano ją z Fortuną i Spes, a także z Valetudo – boginią zdrowia osobistego, która odpowiadała greckiej Higieji.
Jej święto przypadało na 30 marca.

W sztuce przedstawiana jest zwykle jako młoda kobieta z atrybutami – miską (lub czarą albo pucharem) i wężem (ze względu na swe linienie – „odradzanie się” – symbolizuje ciągłą samoodnowę życia, ozdrowienie, długowieczność, uzdrawianie) – które obecnie stanowią symbol farmacji. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z berłem i paterą, z której karmi się wąż owinięty wokół ołtarza.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów