Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Spes

Kolumny świątyni Spes na Forum Holitorium.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Spes była uosobieniem nadziei. Jej greckim odpowiednikiem była Elpis, która w przeciwiństwie do Spes nie miała formalnego kultu w Grecji.

Dla jej kultu powstało wiele świątyń. Znanych jest także wiele inskrypcji poświęconych Spes, które sugerują, że czczoną ją zarówno publicznie, jak i prywatnie.

W czasie Republiki świątynia „starożytnej Nadziei” (Spes vetus) zlokalizowana była niedaleko Porta Prenestina, jednej ze wschodnich bram Rzymu. Inna świątynia powstała na zlecenie Aulusa Atiliusa Calatinusa i poświęcona była także Fides – wynikało to z obietnicy złożonej bóstwu (vota) w czasie pierwszej wojny punickiej. W 110 roku p.n.e. w Kapui powstała świątynia poświęcona Spes, Fides i Fortunie.

Na rewersach monet rzymskich przedstawiano Spes jako osobę idącą z podniesionym lekko rąbkiem sukni.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów