Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ludi Apollinares

(6-13 lipca)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ludi Apollinares
Autor: Ulpiano Checa

Ludi Apollinares („Igrzyska Apolla”) były to rzymskie igrzyska (ludi) obchodzone w dniach 6-13 lipca. Festiwal po raz pierwszy odbył się w roku 212 p.n.e., aby uczcić Apollona – bóstwo uzdrawiania (zwłaszcza na czas wojen) – i trwał jeden dzień (13 lipca). Decyzja o czczeniu Apollona zapadła po wizjach – Carmina Marciana – jednego z jasnowidzów (vates), niejakiego Mariusza, który przewidział klęskę pod Kannami. Rzymianie skonsultowali także Księgi Sybilińskie i potwierdzili przepowiednię.

Z czasem święto było wydłużane, aż osiągnęło 8 dni: przez dwa dni odbywały się występy teatralne (w tym m.in. praetextae – rodzaj rzymskiego dramatu), przez kolejne dwa igrzyska w cyrku, a w pozostałe dni miały miejsce targi. W czasie festiwalu składano ofiary Apollo, a świętujący Rzymianie nosili wianki.

Na stałe igrzyska zaczęły się odbywać – według Tytusa Liwiusza – za sprawą niejakiego Gajusza Kalpurniusza Pizona (pretora z 211 roku p.n.e.), który przypisał im dany dzień (dies status). Istnieją także sugestie, że prawnie za legitymizował ludi Lucjusz Warus – edyl kurulny z roku 208 p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów