Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tubilustrium

(23 marca i 23 maja)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tubilustrium
Tubilustrium

Tubilustrium było to rzymskie święto obchodzone 23 marca oraz 23 maja. Jako że w marcu, na wiosnę, rozpoczynano kampanie wojenne, czczono boga wojny Marsa i oczyszczano trąby wojenne (tubae), co miało przynieść zwycięstwo w bitwach. Dzień ten przypadał na koniec innego festiwalu Quinquatria.

Uroczystość oczyszczania trąb wojennych miała miejsce w Rzymie, w budynku Atrium sutorium (Dom Szewców), gdzie też składano w ofierze owcę. Na ulicach miast z kolei zobaczyć można było tańczących kapłanów – Saliów.

W maju święto przyjmowało charakter muzyczny. Wówczas to czczono boga Wulkana, odpowiedzialnego za proces wytwarzania trąb, podczas którego święcono trąby i trąbki używane najczęściej podczas ceremonii publicznych i religijnych.

Źródła wykorzystane
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów