Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Magistratura rzymska

Zasady magistratur

  • wybieralność urzędników
  • kadencyjność (w większości roczna)
  • niereelekcyjność urzędów
  • kolegialność urzędów
  • urzędy były honorowe

Magistratura był to zespół urzędów w starożytnym Rzymie. Dzieloną ją na wyższą i niższą.

Do wyższej zaliczano konsulów, pretorów oraz dykatorów, którzy posiadali imperium, czyli władzę. Konsulowie posiadali imperium maius, czyli władzę wojskową i religijną; dyktatorzy summum imperium, czyli największą niczym nieograniczoną władzę; pretorzyimperium minus, czyli władzę mniejszą.

Do niższej zaliczano na przykład edylów czy trybunów ludowych, którzy posiadali potestas, czyli władzę niższą niż imperium.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów