Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antesignani

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antesignani byli to wyborowi żołnierze stający do walki przed szykiem ciężkiej piechoty. Z tą jednostką związanych jest wiele kontrowersji. Wegecjusz określa tę formację jako „lekkozbrojną piechotę”, nie oddając jej znaczenia jako oddziału bojowego (Wegecjusz, O sztuce wojskowej, s. 34.).

W „Wojnie Domowej” Cezara spotykamy się z najsensowniejszym opisem jednostki, iż byli to: „doborowi lekkozbrojni piechurzy oddziałów szturmowych” (J. Cezar, Wojna domowa, [w:] Corpus Caesarianum, Wrocław 2003, s. 254.). Marian Plezia z kolei w swoim „Słowniku łacińsko-polskim” chyba najtrafniej nazywa tę formację „komandosami„. Dosłowne znaczenie antesignani, według Jana Parandowskiego, brzmi „przedchorągiewni” (przedwojenne tłumaczenie „Wojny Domowej”).

Żołnierze ci uzbrojeni byli w włócznię, kilka oszczepów, miecz, lżejszą zbroję (prosty napierśnik z brązu zamiast lorica hamata), hełm coolus oraz małą owalną tarczę (zamiast ciężkiego scutum). Podczas marszu zadanie mantesignani była ochrona kolumn marszowych i zabezpieczanie terenu. W walce jednostki te chroniły/wspierały legion, atakowali harcowników wroga lub towarzyszyły w walce jazdy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów