Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Beneficiarius

Beneficiarius

Beneficiarius był to żołnierz funkcyjny, a nie jednostka w armii rzymskiej. Żołnierz ten był odpowiednikiem naszego oficera do specjalnych poruczeń. Zajmował się on sprawami administracyjnymi i prawnymi występując w imieniu dowódcy – legata legionu czy teżgubernatora wojskowego np. prowincji, któremu bezpośrednio podlegał i, z którym konsultował wszelkie ważne decyzje. Zajmował się też logistyką, czy też był odpowiedzialny za rzymską żandarmerię wojskową. Była to więc elitarna i ważna funkcja.

Żołnierz taki pełniąc swoje obowiązki zwolniony był z typowych czynności wykonywanych przez ogół legionistów. Włócznia którą nosił była symbolem-atrybutem (signum) – podobnie jak to było u liktorów) – jego władzy i kompetencji. Koordynowali oni również pracę wywiadu wojskowego, zajmowali się posiadłościami i kopalniami Imperium (w zależności od okresu), podlegającymi gubernatorom prowincji. Na ogół zajmowali się sprawami administracyjnymi mającymi związek z armią rzymską.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów