Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Beneficiarius

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Beneficiarius

Beneficiarius był to żołnierz funkcyjny, a nie jednostka w armii rzymskiej. Żołnierz ten był odpowiednikiem naszego oficera do specjalnych poruczeń. Zajmował się on sprawami administracyjnymi i prawnymi występując w imieniu dowódcy – legata legionu czy też gubernatora wojskowego np. prowincji, któremu bezpośrednio podlegał i, z którym konsultował wszelkie ważne decyzje. Zajmował się też logistyką, czy też był odpowiedzialny za rzymską żandarmerię wojskową. Była to więc elitarna i ważna funkcja.

Żołnierz taki pełniąc swoje obowiązki zwolniony był z typowych czynności wykonywanych przez ogół legionistów. Włócznia którą nosił była symbolem-atrybutem (signum) – podobnie jak to było u liktorów) – jego władzy i kompetencji. Koordynowali oni również pracę wywiadu wojskowego, zajmowali się posiadłościami i kopalniami Imperium (w zależności od okresu), podlegającymi gubernatorom prowincji. Na ogół zajmowali się sprawami administracyjnymi mającymi związek z armią rzymską.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów