Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Contubernium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja namiotu ośmioosobowego oddziału contubernium.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Contubernium była to najmniejsza zorganizowana jednostka w armii rzymskiej, która składała się z ośmiu legionistów. Żołnierze takiej jednostki nazywani byli contubernales. W rzeczywistości, w jednostce znajdowały się dwie dodatkowe osoby – służący lub niewolnicy, którzy zajmowali się pakowaniem lub gotowaniem. Oficjalnie nie byli wliczani w skład jednostki. Dziesięć „kontuberni” stanowiło centurię. Legioniści contubernium dzielili namiot i mogli być nagradzani lub karani razem jako jednostka.

Jednostka dowodzona była przez decanusa – obecny młodszy podoficer. Decanus był mianowany przez towarzyszy broni z jednostki.; zwykle był także najbardziej doświadczonym i o najdłuższym stażu żołnierzem. Jego zadaniem było nadzorowanie powstawania namiotu, utrzymanie dyscypliny w marszu oraz w czasie walki.

Do każdej jednostki przypisanych było dwóch żołnierzy auxuilia. Odpowiedzialni byli oni za opiekę nad mułami lub zaopatrzenie w wodę legionistów w czasie marszu. Nierzadko posiadali także umiejętności kowalskie lub ciesielskie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów