Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Contubernium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja namiotu ośmioosobowego oddziału contubernium.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Contubernium była to najmniejsza zorganizowana jednostka w armii rzymskiej, która składała się z ośmiu legionistów. Żołnierze takiej jednostki nazywani byli contubernales. W rzeczywistości, w jednostce znajdowały się dwie dodatkowe osoby – służący lub niewolnicy, którzy zajmowali się pakowaniem lub gotowaniem. Oficjalnie nie byli wliczani w skład jednostki. Dziesięć „kontuberni” stanowiło centurię. Legioniści contubernium dzielili namiot i mogli być nagradzani lub karani razem jako jednostka.

Jednostka dowodzona była przez decanusa – obecny młodszy podoficer. Decanus był mianowany przez towarzyszy broni z jednostki.; zwykle był także najbardziej doświadczonym i o najdłuższym stażu żołnierzem. Jego zadaniem było nadzorowanie powstawania namiotu, utrzymanie dyscypliny w marszu oraz w czasie walki.

Do każdej jednostki przypisanych było dwóch żołnierzy auxuilia. Odpowiedzialni byli oni za opiekę nad mułami lub zaopatrzenie w wodę legionistów w czasie marszu. Nierzadko posiadali także umiejętności kowalskie lub ciesielskie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów