Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kohorty wigilów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wigilowie
Wigilowie | Autor: Angel Garcia Pinto

Kohorty wigilów (cohortes vigilum) zostały utworzone w 6 roku n.e. na rozkaz Oktawia Augusta. Była to formacja paramilitarna składająca się z siedmiu kohort liczących prawdopodobnie po 1000 ludzi każda an(I – VII). Zadaniem wigilów miało być z jednej strony wykonywanie roli policji a z drugiej straży pożarnej. Każda z kohort była przydzielona do dwóch z czternastu dzielnic Rzymu. Kohorty wigilów miały stałą bazę (castra) i punkty strażnicze (excubitoria) na terenie miasta.

Korpus ten uważany był za część składową stałej armii, a służący w nim oficerowie byli awansowani do legionów rzymskich. Nowożytna włoska straż pożarna uważana jest za kontynuatora tej tradycji, stąd też jej nazwa Vigili del Fuoco.

Na czele cohortes vigilum stał prefekt (praefectus vigilum). Od czasów Trajana pojawił się urząd zastępcy prefekta (subpraefectus vigilum). Każda z kohort była podzielona na siedem centurii dowodzonych przez centurionów. Oprócz Rzymu po jednej z kohort wigilów stacjonowało w Puteolach i w Osti. Służbę w tej formacji pełnili wyzwoleńcy, którym począwszy od rządów Tyberiusza zagwarantowano prawo nadania obywatelstwa rzymskiego po sześciu latach służby. Potem okres ten zredukowano nawet tylko do trzech lat. W szeregi tej formacji byli przyjmowani szczególnie od II wieku n.e. także wolno urodzeni obywatele rzymscy.

Podobne oddziały powstały, w późniejszym okresie, również w kilku innych miastach Cesarstwa Rzymskiego, m.in. w Rawennie, Nemausus (Nimes) i Lugdunum (Lyonie).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów