Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legiony postaugustiańskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy legioniści pod obstrzałem
Rzymscy legioniści pod obstrzałem

I) Legion pierwszy Italica – założony przez Nerona, w latach 66 – 67 n.e. Powstał dla celu zaatakowania Partii, czego i tak nie zrealizowano.

II) Legion pierwszy Floty – założony przez Nerona, w roku 68 n.e. Zwerbowany został z żeglarzy marynarki rzymskiej. Rozwiązany został przez cesarza Wespazjana w 70 roku n.e. z powodu demilitaryzacji.

III) Legion pierwszy Adiutrix – powstała dzięki prowincji Galii Narbońskiej dla cesarza Galby w roku 68 n.e. jako legion, który miał pomagać legionowi pierwszemu Italica.

IV) Legion czwarty Flavia – założony przez Galbę roku 68 n.e. Nagrodzony przez Domicjana za udział w stłumieniu rewolty Saturnina.

V) Drugi legion piąty – założony przez Galbę roku 68 n.e. W roku 70 n.e. wcielony został do legionu siódmego Galby, w celu stworzenia legionu „Gemina”.

VI) Szósty legion Ferrata – założony przez Galbę roku 68 n.e. Nazwa Ferrata oznaczająca „Zakuta w żelazo”, może pochodzić od tego, iż był to pierwszy legion, który został wyposażony w nowy typ pancerza.

VII) Siódmy legion Gemina – założony przez Galbę roku 68 n.e.

VIII) Dziesiąty legion Gemina – założony przez Galbę roku 68 n.e.

IX) Drugi legion piętnasty – założony przez Galbę roku 68 n.e. W roku 70 n.e. wcielony został do legionu siódmego Galby, w celu stworzenia legionu „Gemina”.

X) Drugi legion Adiutrix – założony przez Galię Narbońską roku 69 n.e. dla cesarza Witeliusza, jako legion, który miał pomagać drugiemu „Augusta”.

XI) Drugi legion Floty – założony przez Witeliusza roku 69 n.e. W roku 70 n.e. rozwiązany przez Wespazjana.

XII) Trzeci legion Cyrenaica – założony przez gubernatora Afryk Północnej roku 67 n.e. Właściwie użyty został jednak roku 69 n.e. przez Witeliusza.

XIII) Trzeci legion Gallica – założony przez Witeliusza roku 69 n.e. w Galii. Właściwie użyty został dopiero przzez Wespazjana 70 roku n.e.

XIV) Pierwszy legion Minervia – założony przez Domicjana roku 86 n.e. Nazwany na cześć bogini rzymskiej, opiekującej się legionem.

XV) Pierwszy legion Traiana – założony przez Trajana roku 100 n.e. Nazwany na cześć cesarza, powstał w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie dackiej.

XVI) Dwudziesty dziewiąty legion Ulpia – założony przez Trajana roku 100 n.e. Nazwany od rodu cesarza, powstał w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie dackiej. Rozwiązany 120 roku n.e. przez cesarza Hadriana.

XVII) Trzydziesty legion Ulpia – założony przez Trajana roku 100 n.e. Nazwany od rodu cesarza, powstał w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie dackiej.

XVIII) Drugi legion Italica – założony przez Marka Aureliusza pomiędzy rokiem 161, a 181 n.e. Zwerbowany w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie z Germanami.

XIX) Trzeci legion Italica – założony przez Marka Aureliusza pomiędzy rokiem 161, a 181 n.e. Zwerbowany w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie z Germanami.

XX) Pierwszy legion Parthicae – założony przez Sewera Aleksandra pomiędzy rokiem 231, a 232 n.e. Zwerbowany w celu planowanej wojny z Partią.

XXI) Drugi legion Parthicae – założony przez Sewera Aleksandra pomiędzy rokiem 231, a 232 n.e. Zwerbowany w celu planowanej wojny z Partią.

XXI) Trzeci legion Parthicae – założony przez Sewera Aleksandra pomiędzy rokiem 231, a 232 n.e. Zwerbowany w celu planowanej wojny z Partią.

Źródła wykorzystane
  • Dando-Collins Stephen, Legiony Cezara, Warszawa, 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów