Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legiony postaugustiańskie

I) Legion pierwszy Italica – założony przez Nerona, w latach 66 – 67 n.e. Powstał dla celu zaatakowania Partii, czego i tak nie zrealizowano.

II) Legion pierwszy Floty – założony przez Nerona, w roku 68 n.e. Zwerbowany został z żeglarzy marynarki rzymskiej. Rozwiązany został przez cesarza Wespazjana w 70 roku n.e. z powodu demilitaryzacji.

III) Legion pierwszy Adiutrix – powstała dzięki prowincji Galii Narbońskiej dla cesarza Galby w roku 68 n.e. jako legion, który miał pomagać legionowi pierwszemu Italica.

IV) Legion czwarty Flavia – założony przez Galbę roku 68 n.e. Nagrodzony przez Domicjana za udział w stłumieniu rewolty Saturnina.

V) Drugi legion piąty – założony przez Galbę roku 68 n.e. W roku 70 n.e. wcielony został do legionu siódmego Galby, w celu stworzenia legionu „Gemina”.

VI) Szósty legion Ferrata – założony przez Galbę roku 68 n.e. Nazwa Ferrata oznaczająca „Zakuta w żelazo”, może pochodzić od tego, iż był to pierwszy legion, który został wyposażony w nowy typ pancerza.

VII) Siódmy legion Gemina – założony przez Galbę roku 68 n.e.

VIII) Dziesiąty legion Gemina – założony przez Galbę roku 68 n.e.

IX) Drugi legion piętnasty – założony przez Galbę roku 68 n.e. W roku 70 n.e. wcielony został do legionu siódmego Galby, w celu stworzenia legionu „Gemina”.

X) Drugi legion Adiutrix – założony przez Galię Narbońską roku 69 n.e. dla cesarza Witeliusza, jako legion, który miał pomagać drugiemu „Augusta”.

XI) Drugi legion Floty – założony przez Witeliusza roku 69 n.e. W roku 70 n.e. rozwiązany przez Wespazjana.

XII) Trzeci legion Cyrenaica – założony przez gubernatora Afryk Północnej roku 67 n.e. Właściwie użyty został jednak roku 69 n.e. przez Witeliusza.

XIII) Trzeci legion Gallica – założony przez Witeliusza roku 69 n.e. w Galii. Właściwie użyty został dopiero przzez Wespazjana 70 roku n.e.

XIV) Pierwszy legion Minervia – założony przez Domicjana roku 86 n.e. Nazwany na cześć bogini rzymskiej, opiekującej się legionem.

XV) Pierwszy legion Traiana – założony przez Trajana roku 100 n.e. Nazwany na cześć cesarza, powstał w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie dackiej.

XVI) Dwudziesty dziewiąty legion Ulpia – założony przez Trajana roku 100 n.e. Nazwany od rodu cesarza, powstał w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie dackiej. Rozwiązany 120 roku n.e. przez cesarza Hadriana.

XVII) Trzydziesty legion Ulpia – założony przez Trajana roku 100 n.e. Nazwany od rodu cesarza, powstał w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie dackiej.

XVIII) Drugi legion Italica – założony przez Marka Aureliusza pomiędzy rokiem 161, a 181 n.e. Zwerbowany w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie z Germanami.

XIX) Trzeci legion Italica – założony przez Marka Aureliusza pomiędzy rokiem 161, a 181 n.e. Zwerbowany w celu wsparcia sił rzymskich w wojnie z Germanami.

XX) Pierwszy legion Parthicae – założony przez Sewera Aleksandra pomiędzy rokiem 231, a 232 n.e. Zwerbowany w celu planowanej wojny z Partią.

XXI) Drugi legion Parthicae – założony przez Sewera Aleksandra pomiędzy rokiem 231, a 232 n.e. Zwerbowany w celu planowanej wojny z Partią.

XXI) Trzeci legion Parthicae – założony przez Sewera Aleksandra pomiędzy rokiem 231, a 232 n.e. Zwerbowany w celu planowanej wojny z Partią.

Źródła wykorzystane
  • Dando-Collins Stephen, Legiony Cezara, Warszawa, 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów