Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Palatini

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Palatini (legio palatina), czyli dosłownie „żołnierze pałacowi”, byli elitarnym rzymskim oddziałem późnego cesarstwa, który zazwyczaj należał do comitatus praesentales lub oddziałów przybocznych cesarza. W hierarchii wojskowej palatini byli poniżej scholares (żołnierze elitarnej jazdy, nazywanej scholae), ale wyżej od comitatenses (oddziałów regionalnych comitatus) oraz limitanei (żołnierzy granicznych).

Termin pochodzi od palatium („pałac”), ponieważ oddział służył początkowo jako wojsko przyboczne cesarza. Później palatini występowali także w regionalnych comitatus (armie polowe). Tam jednak wciąż cieszyli się wysoki statusem. W czasach powstania Notitia Dignitatum (około 395 rok n.e.) 80% oddziałów wschodnich comitatus praesentales należało do rangi palatini.

Oddział utworzony został przez cesarza Konstantyna I po zlikwidowaniu oddziału pretorianów w 312 roku n.e. Jazda palatini nazywała się vexillationes a piechota to głównie legioniści lub auxilia. Uważa się że vexillationes palatinae składali się z 400-600 ludzi, legiones palatinae 800-1.200 a auxilia palatina albo 800-1.000, albo 400-600 ludzi.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów