Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Palatini

Palatini (legio palatina), czyli dosłownie „żołnierze pałacowi”, byli elitarnym rzymskim oddziałem późnego cesarstwa, który zazwyczaj należał do comitatus praesentales lub oddziałów przybocznych cesarza. W hierarchii wojskowej palatini byli poniżej scholares (żołnierze elitarnej jazdy, nazywanej scholae), ale wyżej odcomitatenses (oddziałów regionalnych comitatus) oraz limitanei (żołnierzy granicznych).

Termin pochodzi od palatium („pałac”), ponieważ oddział służył początkowo jako wojsko przyboczne cesarza. Później palatini występowali także w regionalnych comitatus (armie polowe). Tam jednak wciąż cieszyli się wysoki statusem. W czasach powstania Notitia Dignitatum (około 395 rok n.e.) 80% oddziałów wschodnichcomitatus praesentales należało do rangi palatini.

Oddział utworzony został przez cesarza Konstantyna I po zlikwidowaniu oddziału pretorianów w 312 roku n.e. Jazda palatini nazywała się vexillationes a piechota to głównie legioniści lub auxilia. Uważa się że vexillationes palatinae składali się z 400-600 ludzi, legiones palatinae 800-1.200 a auxilia palatina albo 800-1.000, albo 400-600 ludzi.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów