Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lorica squamata

Lorica squamata

Lorica squamata była to zbroja łuskowa, sądząc zarówno po znaleziskach jaki i przedstawieniach figuralnych nigdy nie cieszyła się wśród Rzymian taką sama popularnością jak kolczuga (lorica hamata). Być może bardziej popularna wśród kadry oficerskiej lub jazdy w ogóle. Była używana prze armie świata antycznego już od dawna. Najwcześniej na wschodzie już w XVII w stosowana przez Egipcjan, Asyryjczyków oraz ludy koczownicze jak Scytowie czy Sarmaci.

Płytki w kształcie łusek zaokrąglonych na dole wykonywano z brązu lub żelaza. Były małych rozmiarów, średnio od 2 na 1, 2 cm lub 1, 5 na 1 cm. Posiadały u góry otwory które służyły do łączenia pojedynczych płytek za pomocą drutu w rzędy a następnie gotowych rzędów łusek do podłoża skórzanego lub materiałowego. Układane były tak ze zachodziły na siebie naprzemiennie. Mogły mieć wariant z kołnierzem podobnie jak hamata.

Prosta squamata mogła być wykonana przez mniej wprawnych rzemieślników. Mogła być łatwo naprawiona nawet przez żołnierza i co najważniejsze była mniej kosztowna niż hamata. Jej stosunkowo mała popularność u Rzymian wynikała z tego że squamata nie jest ani tak elastyczna ani odporna jak kolczuga a poza tym jest dosyć ciężka. Nie chroniła tak dobrze przed cięciami jak kolczuga, lepiej jednak przed pchnięciami. Być może dlatego była preferowana prze jazdę walczącą z piechotą barbarzyńską używającą włóczni jako głównej broni ofensywnej. Pod squamate (i nie tylko) często wkładano kaftan do którego przymocowane były skórzane pasy zwane pteruges, ułożone naprzemienne zwykle w dwa rzędy. Pteruges chroniło podbrzusze uda i ramiona.

Łuski – lorica squamata
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.
Źródła wykorzystane
  • Stowarzyszenie Pro Antica
  • Simkins Michael, The Roman Army from Caesar to Trajan
  • Warry John, Armie świata antycznego, Warszawa 1995
  • Żygulski Zdzisław, Broń Starożytna

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów