Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Salomon w Pompejach?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk z Domu Lekarza w Pompejach ukazujący trzech żołnierzy rzymskich: dwóch w białych tunikach, a jednego w czerwonej tunice
Fresk z Domu Lekarza w Pompejach ukazujący trzech żołnierzy rzymskich: dwóch w białych tunikach, a jednego w czerwonej tunice

W Pompejach, w tzw. Domu lekarza (lub Dom sądu Salomona), w 1841 roku odkryto malowidło mające akcent biblijny. Jest to scena nawiązująca do wyroku Salomona (Muzeum Archeologiczne w Neapolu [numer inwentarzowy 113197]).

W swym wyroku władca odwołał się do macierzyńskich uczuć, aby ustalić faktyczne macierzyństwo. Nakazał przepołowić dziecko i dać dwóm kobietom roszczącym pretensje do bycia jego matką. Ta, która była rzeczywiście jego matką, kierowana litością do dziecka, zgodziła się oddać żywe drugiej kobiecie.

Według Pierre Gusmana malowidło faktycznie zawiera aluzję do biblijnej sceny i jego zdaniem ma formę grylloi (gatunek karykatury zapoczątkowany przez Antyfilosa)1.

Na malowidle dostrzec można postać, która zamierza się tasakiem na dziecko. Obok niego jedna z kobiet stoi, natomiast druga klęczy, błagając w sprawie dziecka przed władcą, któremu towarzyszą dwie postacie. Wszystkiemu przypatrują się osoby postronne oraz obstawa żołnierska.

Zdaniem Gusmana nie jest to jedyne nawiązanie do relacji biblijnej. Inne malowidło – według niego – przedstawia Jonasza. Zamiast ryby, na malowidle ukazano hipopotama oraz pigmejów.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Pierre Gusman, Pompei, the city, its life & art, s. 377 (1900).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów