Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pompeja Plotyna – ideał rzymskiej cesarzowej?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pompeja Plotyna
Pompeja Plotyna | Zdjęcie: Giovanni Dall'Orto

Pompeja Plotyna była jedyną żoną cesarza Trajana. Wierną i lojalną. Historia wystawiła piękny portret tej rzymskiej cesarzowej. Ale czy jest on prawdziwy?

Pompeja przyszła na świat w Colonia Augusta Nemausus (dzisiejsze Nîmes we Francji). Jej rodzicami byli Lucjusz Pompejusz i Plotia. Jej narodziny przypadają na czasy rządów cesarza Nerona (panował w latach 54-68 n.e.). Od dziecka była osobą niezwykle skromną i poważną.

Wyszła za mąż za Marka Ulpiusza Trajana, zanim ten został cesarzem rzymskim (98-117 n.e.). Było to, jeśli wierzyć przekazom, szczęśliwe małżeństwo. Parę cesarską stawiano za wzór. Przyczyniła się do tego postawa samej cesarzowej. Podobno, gdy w momencie objęcia tronu przez Trajana, Pompeja przekraczała progi pałacu cesarskiego, z jej ust miały paść następujące słowa: „Wchodzę tu taką kobietą jaką chciałabym być, gdy stąd odejdę”.

Od początku swego panowania cesarzowa była uosobieniem wszelkich cnót rzymskiej matrony. Skromna, pracowita i zaangażowana w problemy zwykłych ludzi. Chciała w ten sposób zmazać zły wizerunek dynastii julijsko-klaudyjskiej i rządów Domicjana. Wizerunkowo odniosła wielki sukces.

Cesarzowa lubiła też wywierać duży wpływ na sprawy państwa. Mąż chciał w 100 r. przyznać jej tytuł Augusty, lecz ona poczekała ze zgodą aż do 105 r. Na monetach jej wizerunek pojawiał się dopiero od 112 r.

Interesowała się też aktywnie filozofią. Co ciekawe, Pompeja była zwolenniczką epikurejskiej szkoły filozoficznej, niezbyt popularnej w samym Rzymie. Zachowały się opisy jej korespondencji z mężem, w której dyskutują o tym kto ma zostać głową jednej ze szkół . Angażowała się też w życie społeczne, dbając o rozwój szkolnictwa.

Niestety małżonkowie nie doczekali się dzieci. Przypisywano ten fakt homoseksualizmowi cesarza. Dzięki interwencji siostry cesarza, para cesarska adoptowała osieroconego Publiusza Eliusza Hadriana. Miał on w przyszłości zostać następcą Trajana.

Pompeja owdowiała w 117 r.

Kolejnym władcą został jej przybrany syn Hadrian. Część nieprzychylnych cesarzowej osób uważało, że Pompeja wymusiła na umierającym cezarze podpis i zgodę, aby następcą został Hadrian. Historycy skłaniają się jednak do teorii, że były to tylko pomówienia.

Plotyna zmarła około 121/122 r. Po śmierci została deifikowana, a cesarz Hadrian wybudował jej świątynię w Nîmes.

Większość historyków zgodnie uważa Trajana i Pompeję Plotynę za jedno z najbardziej idealnych małżeństw w historii Imperium.

Autor: Joanna Morgan

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów