Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Profan i jego przygody z cesarstwem rzymskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Koloseum
Koloseum

Miłośnicy historii mają pewną lekkość w przyswajaniu dat, miejsc i kojarzenia postaci historycznych z konkretnymi wydarzeniami. A co z osobami, które lubią obcować z „klimatem” przeszłości, ale fakty nie są dla nich szczególnie istotne?

Podstawy historyczne

Pewnym wstępem do przygody ze światem starożytnego Rzymu może być „Rzym. Przewodnik po cywilizacji” Roberta Jean-Noela. Autor w przystępny sposób omawia najważniejsze fakty historyczne, a jednocześnie nie atakuje nadmiarem szczegółów. Przedstawia Rzym widziany oczami ówczesnych mieszkańców. Treść jest uporządkowana, podzielona na liczne działy, co dla laików może być wyłącznie zachętą do dalszego zgłębiania materii. Ale zanim to nastąpi, warto sięgnąć do beletrystyki.

Przygoda z cesarstwem rzymskim w tle

Jak zbliżyć się do mieszkańców Rzymu, jednocześnie uciekając od podejścia ściśle historycznego? Niezwykłą popularnością cieszą się powieści przygodowe osadzone w realiach minionych wieków. Wykorzystał to Robert Fabbri – autor serii książek:

  • Wespazjan 1 Trybun Rzymu,
  • Wespazjan Kat Rzymu,
  • Wespazjan Utracony orzeł Rzymu,
  • Wespazjan. Fałszywy bóg Rzymu.

Cykl cieszy się sporą popularnością. Niektórzy czytelnicy zauważają, że autor nie zawsze jest wierny faktom historycznym. Trzeba jednak zaznaczyć, że Fabbri poprzedził napisanie powieści wnikliwymi studiami owych czasów i w treści odbiegał od prawdy tam, gdzie historia nie została do końca poznana. Autor zręcznie odrywa czytelnika od codziennych problemów i przenosi go w epokę cesarza Wespazjana. Świat intryg, sekretów, miłości i okrucieństwa pochłania ze skutecznością godną hollywoodzkich produkcji filmowych.

Trudno zdobyć wszystkie pozycje jednocześnie, komplet tytułów oferuje księgarnia internetowa lovebooks.pl – przyp. autora.

A gdyby tak skorzystać z wehikułu czasu?

Ta sztuka udała się Alexowi Scarrow. Twórca powieści fantastycznych w „Time Riders Wrota Rzymu” wdrożył w życie projekt Exodus. Misja przeniesienia 300 Amerykanów z 2070 roku do 54 r. n.e. w celu zniszczenia Cesarstwa Rzymskiego nie powiodła się, a Jeźdźcy w czasie zostali uwięzieni w starożytnym Rzymie. Historia opowiedziana przez Scarrowa spotkała się z bardzo dobrymi recenzjami ze strony miłośników fantastyki.

Głód wiedzy

Niekiedy pokrętne ścieżki zachęcają do sięgania po coraz bardziej drobiazgowe i wiarygodne opisy przeszłości. Najważniejsze to zrodzić potrzebę poznania. Czy beletrystyka spełnia to zadanie?  Z pewnością jest to pierwszy krok tytułowego profana w kierunku przyjaźni z historią.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów