Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sopianae – wczesnochrześcijański cmentarz z czasów rzymskich w Peczu na Węgrzech

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kaplica nazywana Mauzoleum na cmentarzu wczesnochrześcijańskim w Peczu
Kaplica nazywana Mauzoleum na cmentarzu wczesnochrześcijańskim w Peczu

Węgry nie są krajem, które w świadomości przeciętnego Europejczyka kojarzą się z rzymskim Imperium i zabytkami starożytności. Jednak cała zachodnia część Węgier, na prawym brzegu Dunaju była od czasów panowania Augusta aż do IV – V w. pod panowaniem rzymskim, w składzie prowincji Panonia.

Wielu turystów dowiaduje się o tym fakcie odwiedzając Budapeszt, w którym można zobaczyć pozostałości ogromnego rzymskiego miasta Aquincum, np. amfiteatr wojskowy i cywilny, termy, fundamenty wczesnochrześcijańskiej kaplicy. Pozostałości po rzymskiej obecności na terenie dzisiejszych Węgier nie ograniczają się jedynie do stolicy. Jednym z takich miejsc jest największe miasto komitatu Baranya – Pecz (węg. Pecs), które w starożytności istniała pod nazwą Sopianae. Można tam zobaczyć wczesnochrześcijański cmentarz, wpisany w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Historia miasta

Miasto Sopianae zostało utworzone w początkach II w. n.e. przez kolonistów z Italii i innych regionów Panonii w miejscu przecięcia ważnych szlaków komunikacyjnych. Teren zamieszkały był bezpośrednio przed Rzymianami przez Celtów, a pierwsze ślady osadnictwa datowane są na 6000 lat temu. Miasto przetrwało czas kryzysu Imperium w III w. n.e. i w 308 r. n.e. zostało stolicą prowincji Panonia-Valeria (jednej z części podzielonej na mniejsze Panonii). Właśnie na IV w. n.e. datuje się czas rozkwitu miasta oraz powstania większości budynków użyteczności publicznej. Można przypuszczać, że Sopianae było siedzibą chrześcijańskiego biskupstwa. W czasach upadku Cesarstwa na terenie miasta osiedlali się Hunowie, Awarowie i Germanie.

Opis

Podział Panonii na mniejsze prowincje w początkach IV w.

Centrum starożytnego Sopianae znajduje się na terenie obecnego Pałacu Biskupa w Peczu. W mieście pozostały też fragmenty rzymskiego akweduktu. Jednak główną zabytkiem starożytności jest tu wczesnochrześcijański cmentarz. Nekropolia znajduje się bezpośrednio przed Katedrą Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Odkrytych zostało tutaj ok. 15 grobowców chrześcijańskich, w różnym, mniej lub bardziej fragmentarycznym stanie. Składają się one zwykle z dwóch poziomów: kaplicy grobowej (cellae memoriae), z której pokonując kilka stopni schodów można zejść do komory grobowej (cubiculum, hypogeum). Zbudowane są na planie prostokąta z absydą i sklepieniem kolebkowym. Kaplica, położona wyżej, była przeznaczona prawdopodobnie do sprawowania uroczystości pogrzebowej, a komora tylko dla zmarłych. Ściany ilustrowane są scenami biblijnymi nawiązującymi do Zmartwychwstania, przedstawiają często najważniejsze postaci Nowego Testamentu, podobnie jak w rzymskich katakumbach. Szczególną uwagę przykuwają trzy kaplice:

  1. zbudowana na planie trójlistnej koniczyny (cella trichora) z trzema absydami, odkryta w 1922 r.
  2. z siedmioma absydami (cella septichora ), odkryta w latach 1938-39, liczba absyd jest dość niezwykła, a sama nie została dokończona, prawdobobnie rodzina, do której należał grobowiec na fali najazdów Hunów i innych barbarzyńców uciekła z miasta,
  3. Mauzoleum – o rozmiarach dużo większych niż wszystkie, z marmurowym sarkofagiem i dużo bardziej okazałymi malowidłami ściennymi, odkryte w latach 1975-76.

Kaplica nazywana Mauzoleum na cmentarzu wczesnochrześcijańskim w Peczu

Późniejsze nazwy miasta w innych językach niż węgierskie – łacińskie „Quinque Basilicae” – „Pięć katedr” lub „Quinque Ecclesiae” – „Pięć kościołów”, wywodzi się prawdopodobnie z tego, że do budowy katedry posłużył materiał z pięciu starych chrześcijańskich kaplic. Podaje się niekiedy polską nazwę miasta Pecz – „Pięciokościoły”.

Nekropolia w Peczu jest jednym z najważniejszych tego typu zabytków, jest to jedyne poza Italią, gdzie w chrześcijańskich grobowcach można oglądać ścienne malowidła. Z pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia.

Autor: Eligiusz Idczak
Źródła wykorzystane
  • https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Early_Christian_Necropolis_of_Pécs?uselang=de dostęp: 22.01.2023
  • https://whc.unesco.org/en/list/853 dostęp: 22.01.2023
  • Frühes Christentum in Osttransdanubien – Projektbericht: http://www.omaa.hu/projektek/86ou7.pdf dostęp: 22.01.2023
  • Z. Visy: Von Sopianae bis Fünfkirchen: Neuere Untersuchungen im frühchristlichen Gräberfeld von Sopianae. In: Peter Herz (Hrsg.): Zwischen Region und Reich: das Gebiet der oberen Donau im Imperium Romanum. Berlin 2010.
  • https://www.pecsorokseg.hu dostęp: 22.01.2023

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów