Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zwierzęta domowe starożytnych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk przedstawiający ptaka, Willa cesarzowej Poppei, Torre Annunziata, Włochy
Fresk przedstawiający ptaka, Willa cesarzowej Poppei, Torre Annunziata, Włochy

Niemal wszyscy lubią zwierzęta. Większość z nas zapewne kiedyś miała, lub obecnie ma jakieś swoje zwierzątko domowe. W tej kwestii niemal nie różnimy się od antycznych Rzymian, którzy również posiadali swoich zwierzęcych przyjaciół i to nie tylko tych, które są dziś najpopularniejsze jak psy czy koty, ale również papugi, węże, lwy, niedźwiedzie czy nawet małpy.

Ulubionymi zwierzętami zarówno antycznych Rzymian jak i większości ludów starożytności były psy. Rzymianie cenili potężne mastify oraz tzw. psy indyjskie, które uważano, że są krzyżówką tygrysa i psa. Do mniejszych, ale równie popularnych psów należały psy lakońskie, które sprawdzały się świetnie podczas polowań na jelenie i zające. Zostały jednak z czasem wyparte przez lepsze kondycyjnie vertragusy, przodków współczesnych chartów.
Z kolei maltańczyk, który nie jest spokrewniony z obecną rasą maltańczyków był małym psem salonowym, którego posiadały głównie kobiety należące do elity, które to trzymały je w fałdach swoich tunik.

Pomimo, że koty uznawano za zwierzęta święte1 oraz doceniano ich zdolności w łapaniu myszy, to nie były w starożytnym Rzymie zbyt popularne, w każdym razie nie tak jak psy. Tłumaczy się to faktem, że jako łowców szkodników wykorzystywano fretki i węże, oraz tym, że Rzymianie bardzo lubili ptaki. Szczególnie upodobali sobie papugi indyjskie, z powodu, że można było nauczyć je mówić, a podczas biesiad upijać, aby powtarzały brzydkie słowa. Wiązało się to jednak z ryzykiem, że kiedy taka papuga – jak przestrzegał rzymski pisarz i filozof Apulejusz – zaczynała kląć, to ciężko było jej później przerwać2.

Niektórzy notable, trzymali też w swoich domach małpy, pomimo że były to zwierzaki raczej niepożądane. Rzymski historyk Kasjusz Dion zanotował nawet, że razu pewnego pewna małpa weszła do świątyni bogini Ceres i wszystko w niej zniszczyła w dodatku zrobiła to podczas trwania nabożeństwa3.

Cesarze rzymscy, również mieli swoje ulubione zwierzęta. Cesarz Tyberiusz uwielbiał węże, Domicjan i Karakalla upodobali sobie w lwach, Walentynian I miał dwie niedźwiedzice, które nosiły imiona Złota Okruszyna i Niewinność, jedną z nich tak kochał, że postanowił wypuścić ją na wolność. A cesarz Neron pozwolił zarówno oswojonym jak i dzikim zwierzętom swobodnie chodzić po terenie swojego Złotego Domu.

Autor: Piotr Szuba
Przypisy
  1. Rzymska bogini wolności, Libertas była często przedstawiana z kotem koło jej stóp
  2. Apulejusz, Florida, 12
  3. Kasjusz Dion, Historia Rzymska, L.8
Źródła wykorzystane
  • Garrett Ryan, Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe, Poznań 2023

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów