Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne naczynie dolium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczne naczynie dolium
Antyczne naczynie dolium

Dolium to wielkie terakotowe naczynie używane od czasów Republiki aż do średniowiecza do przechowywania lub przewożenia płynnych towarów, takich jak wino czy oliwa. Często posiadało oznaczenia wskazujące na swoją pojemność (przeważnie ok. 1000 litrów) lub miejsce wykonania.

Dolium wraz z zawartością ładowane było na statki, ale służyło także do przechowywania płynów przez Rzymian. Zakopywane było w ziemi i określane jako dolia defossa.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów