Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczni Rzymianie nosili skarpety do sandałów?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarpety i sandały
Skarpety i sandały

W 2010 roku badacze odkryli w North Yorkshire (Brytania) 14 grobów wojskowych, w których obok ciał pochowanych Rzymian znajdowały się pozostałości sandałów, a w tym zachowane włókna wśród rdzy z gwoździ od sandałów. Dowodzi to tego, że antyczni Rzymianie mogli nosić skarpety wraz z sandałami, a tym samym ekstrawagancka moda pojawiła się znacznie wcześniej niż myślimy.

Oczywiście taki styl ubioru nie był niczym szokującym w tamtych czasach. Jesień w Brytanii potrafi być naprawdę zimna i nieprzyjemna, a Rzymianie nawykli do chodzenia w sandałach szukali wszelkich sposobów by nie odczuwać zimna. Z pewnością skarpety były dobrym pomysłem.

Opisywane odkrycie miało miejsce na przedmieściach. Poza grobami natrafiono na pozostałości po młynie wodnym, ubraniach, jedzeniu i ceramice. Do odkrycia doszło przypadkowo w trakcie prac budowlanych prowadzonych na A1 – pomiędzy ośrodkami Dishforth i Leeming.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów