Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Apoteoza Klaudiusza – cudowna rzeźba rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Apoteoza Klaudiusza - cudowna rzeźba rzymska
Apoteoza Klaudiusza - cudowna rzeźba rzymska

W Muzeum Narodowym Prado w Madrycie znajduje się cudowna marmurowa rzeźba rzymska, która otrzymała nazwę „Apoteoza Klaudiusza”. W górnej część rzeźby widoczny jest pięknie odwzorowany orzeł, który znajduje się na stosie broni. Orzeł trzyma w jednych pazurach błyskawicę, a w drugich kulę.

Wspomniana kompozycja znajduje się na prostokątnym piedestale grobowym, na urnie, która zaginęła (zapewne zawierała szczątki Korwinusa). Obiekt powstał w czasach panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Na rzeźbie znajduje się inskrypcja: IMPERATOR·CAESAR·DIVI·FILIVS·AVGVSTVS, czyli „imperator Cezar August, syn ubóstwionego [Juliusza Cezara]”.

Obiekt został znaleziony w wiejskiej willi Marka Waleriusza Messalli Korwinusa (64 p.n.e. – 13 n.e.), rzymskiego wodza, polityka, patrona sztuki, towarzysza Augusta.

Skąd nazwa rzeźby? W roku około 1650 na rozkaz kardynała Girolamo Colonna, z niewiadomych przyczyn włoski rzeźbiarz – Orfeo Boselli – dodał popiersie cesarza Klaudiusza na skrzydłach orła. Miało to symbolizować ubóstwienie Klaudiusza, którego unosić ku bogom miał zwycięski orzeł. Co ciekawe, popiersie zaginęło, a nazwa się utrzymała.

Źródła wykorzystane
  • Apotheosis of Claudius, "Museo Nacional del Prado"
  • Zdjęcie: Luis García | Licencja: Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów