Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Arria i Caecina Paetus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Francois andre Vincent, Arria i Paetus
Francois andre Vincent, Arria i Paetus

Mówi się o kobietach „słaba płeć”. Nic bardziej mylnego. Niejednokrotnie ta „słaba płeć” miała w sobie więcej „ikry” niż nie jeden mężczyzna. Idealnie można to zobrazować na przykładzie Arri – żony rzymskiego senatora Caeciny Paetusa.

Ów Paetus został skazany na śmierć w 42 roku przez cesarza Klaudiusza, za współudział w buncie Lucjusza Arruntiusa Camilusa Scribonianusa, który planował przejąć wieniec laurowy po śmierci Kaliguli. Jako, że Paetus pochodził z szanowanego rodu okazano mu „łaskę” i pozwolono samemu wykonać na sobie wyrok śmierci. W tym celu wysłano do jego willi posłańców z „przesyłką”, którą okazał się sztylet… Przesłanie było dość oczywiste.

Biedny Paetus ponoć przechadzał się ze sztyletem w dłoni po swej willi i nie mógł się zebrać, by spełnić wolę cesarza Klaudiusza….i tutaj wkracza na arenę nasza Arria… nie wiadomo czy chcąc dodać mężowi otuchy, czy nie mogąc znieść jego braku silnej woli… wzięła od męża sztylet i wbiła go sobie w pierś wygłaszając przy tym: „Non dolet Peate” („To nie boli Paetusie”). Trzeba przyznać postawa godna heroicznej Lukrecji, która również zdecydowała się na podobny krok. W tej sytuacji Caecina Paetus nie mógł postąpić inaczej… poszedł w ślady Arii i popełnił samobójstwo.

Ową historię znamy dzięki przekazowi Pliniusza Młodszego, który uzyskał informację od wnuczki Arri – Arri Fanny. Sam motyw samobójczej śmierci Arri był w późniejszych wiekach wykorzystywany przez licznych artystów, którzy w ten sposób ukazywali heroiczną śmierć.

Autor: Roger Rytter

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów