Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy August mógł mieć skłonność do młodych dziewcząt?

Młody Oktawian August
Młody Oktawian August

Oktawian August (63 p.n.e. – 14 n.e.) jak praktycznie każda znana osobistość, a tym bardziej władca liczyć się musiał z licznymi plotkami na swój temat. Jedną z nich miało być ponoć uwielbienie cesarza do rozdziewiczania dziewic, które sama Liwia miała mu podsyłać z różnych części Imperium.

Warto nadmienić, że w rozumieniu Rzymian kobieta miał pozostać dziewicą do momentu zamążpójścia, kiedy to w noc poślubną dochodziło do legalnej konsumpcji małżonki. Ponoć dziewczyny ze stanu nobilskiego były wydawane za mąż już w wieku 12 lat. Biorąc pod uwagę zarzuty opisane u Swetoniusza, można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że dziewczynki które miano sprowadzać do domu Augusta mogły mieć od 10 do 14 lat – i zapewne to też zarzucano Oktawianowi.

Ile w tym prawdy ciężko powiedzieć? Trudno powiedzieć, jako że w dziele Swetoniusza spotkać można wiele oskarżeń pod adresem Oktawiana: cudzołóstwo, zbytkowny styl życia, hazard. Wydaje się jednak, że były to plotki powstałe jako docinki, odnoszące się do jego konserwatywnego podejścia do życia i reform społecznych.

Źródła wykorzystane
  • Beryl Rawson, The Roman Family in Italy, 1999
  • Swetoniusz, Oktawian August, 71

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów