Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy August mógł mieć skłonność do młodych dziewcząt?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Młody Oktawian August
Młody Oktawian August

Oktawian August (63 p.n.e. – 14 n.e.) jak praktycznie każda znana osobistość, a tym bardziej władca liczyć się musiał z licznymi plotkami na swój temat. Jedną z nich miało być ponoć uwielbienie cesarza do rozdziewiczania dziewic, które sama Liwia miała mu podsyłać z różnych części Imperium.

Warto nadmienić, że w rozumieniu Rzymian kobieta miał pozostać dziewicą do momentu zamążpójścia, kiedy to w noc poślubną dochodziło do legalnej konsumpcji małżonki. Ponoć dziewczyny ze stanu nobilskiego były wydawane za mąż już w wieku 12 lat. Biorąc pod uwagę zarzuty opisane u Swetoniusza, można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że dziewczynki które miano sprowadzać do domu Augusta mogły mieć od 10 do 14 lat – i zapewne to też zarzucano Oktawianowi.

Ile w tym prawdy ciężko powiedzieć? Trudno powiedzieć, jako że w dziele Swetoniusza spotkać można wiele oskarżeń pod adresem Oktawiana: cudzołóstwo, zbytkowny styl życia, hazard. Wydaje się jednak, że były to plotki powstałe jako docinki, odnoszące się do jego konserwatywnego podejścia do życia i reform społecznych.

Źródła wykorzystane
  • Beryl Rawson, The Roman Family in Italy, 1999
  • Swetoniusz, Oktawian August, 71

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów