Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bitwa pod Aquae Sextiae – wielkie zwycięstwo Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bitwa pod Aquae Sextiae
Bitwa pod Aquae Sextiae | Zdjęcie: John Harris Valda | Private Collection / The Stapleton Collection / The Bridgeman Art Library

Bitwa pod Aquae Sextiae (południowa Francja) w roku 102 p.n.e. była jednym z największych i najważniejszych zwycięstw legionów rzymskich. Rzym musiał się obronić przed najazdem dwóch plemion germańskich: Teutonów i Cymbrów, które pod Arausio w Galii w 105 roku p.n.e. zadały Rzymianom wielką klęskę. Według Tytusa Liwiusza podczas tej bitwy zginąć miało około 80 tysięcy Rzymian. Była to jedna z największych klęsk wojsk rzymskich w dziejach.

Rzym stanął przed wielkim zagrożeniem dla swojej niepodległości. Na czele armii stanął nowy konsul, doświadczony i obdarzony wielkim talentem wojskowym Gajusz Mariusz.

Dzięki zastawionej na siły Teutonów pułapce (ustawiona w ukryciu jazda), odniósł on wielkie zwycięstwo całkowicie niszcząc ich armie. W bitwie poległo łącznie około 100.000 Germanów (z łącznej liczby 110.000). Wielu ocalałych, nie chcąc oddać się w rzymską niewole, masowo popełniało samobójstwa mordując wcześniej swoje żony i potomstwo. Rzymianie stracili w bitwie około 900 ludzi. W Rzymie Mariusz odbył zasłużony triumf i został okrzyknięty zbawcą republiki oraz trzecim założycielem Rzymu (po Romulusie i Kamillusie).

Więcej o bitwie pod Aquae Sextiae

Źródła wykorzystane
  • John Warry, Armie świata antycznego

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów