Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bitwa pod Aquae Sextiae – wielkie zwycięstwo Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bitwa pod Aquae Sextiae
Bitwa pod Aquae Sextiae | Zdjęcie: John Harris Valda | Private Collection / The Stapleton Collection / The Bridgeman Art Library

Bitwa pod Aquae Sextiae (południowa Francja) w roku 102 p.n.e. była jednym z największych i najważniejszych zwycięstw legionów rzymskich. Rzym musiał się obronić przed najazdem dwóch plemion germańskich: Teutonów i Cymbrów, które pod Arausio w Galii w 105 roku p.n.e. zadały Rzymianom wielką klęskę. Według Tytusa Liwiusza podczas tej bitwy zginąć miało około 80 tysięcy Rzymian. Była to jedna z największych klęsk wojsk rzymskich w dziejach.

Rzym stanął przed wielkim zagrożeniem dla swojej niepodległości. Na czele armii stanął nowy konsul, doświadczony i obdarzony wielkim talentem wojskowym Gajusz Mariusz.

Dzięki zastawionej na siły Teutonów pułapce (ustawiona w ukryciu jazda), odniósł on wielkie zwycięstwo całkowicie niszcząc ich armie. W bitwie poległo łącznie około 100.000 Germanów (z łącznej liczby 110.000). Wielu ocalałych, nie chcąc oddać się w rzymską niewole, masowo popełniało samobójstwa mordując wcześniej swoje żony i potomstwo. Rzymianie stracili w bitwie około 900 ludzi. W Rzymie Mariusz odbył zasłużony triumf i został okrzyknięty zbawcą republiki oraz trzecim założycielem Rzymu (po Romulusie i Kamillusie).

Więcej o bitwie pod Aquae Sextiae

Źródła wykorzystane
  • John Warry, Armie świata antycznego

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów