Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Błąd kamieniarza rzymskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie małego dziecka z roku 75 n.e.
Popiersie małego dziecka z roku 75 n.e.

Niekiedy wszystkim może zdarzyć się omyłkowe przepisanie lub skopiowanie treści bez większego pomyślunku, bazując na wzorze. Nie inaczej było w antycznym Rzymie.

Do naszych czasów zachowała się na kamieniu inskrypcja z Hippo Regius (współczesne miasto Annaba w Algierii): HIC IACET CORPVS PVERI NOMINANDI, czyli „Tutaj leży ciało chłopca, którego imię powinno zostać dodane”. Kamieniarz omyłkowo powtórzył wzór inskrypcji i zapomniał dodać imię zmarłego dziecka.

Źródła wykorzystane
  • Alison Cooley, The Cambridge Manual of Latin Epigraphy

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów