Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bogato zdobiony rzymski hełm

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bogato zdobiony rzymski hełm
Bogato zdobiony rzymski hełm

Bogato zdobiony rzymski hełm z wczesnego IV wieku n.e. Obiekt jest wykonany z pozłacanego żelaza, luksusowo ozdobiony klejnotami i ornamentami z pasty szklanej oraz na krawędziach greckie napisy.

Obiekt został znaleziony we wsi Berkasovo w północnej Serbii. Odkrycia dokonała kobieta w 1955 roku, wraz z innych hełmem i wyposażeniem jeździeckim. Naukowcy podejrzewają, że hełm nosił jeździe należący do oddziałów cesarza Licyniusza (panował w latach 308-324 n.e.).

Obecnie można go podziwiać w Muzeum Wojwodiny w Nowym Sadzie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów