Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bogato zdobiony rzymski hełm

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bogato zdobiony rzymski hełm
Bogato zdobiony rzymski hełm

Bogato zdobiony rzymski hełm z wczesnego IV wieku n.e. Obiekt jest wykonany z pozłacanego żelaza, luksusowo ozdobiony klejnotami i ornamentami z pasty szklanej oraz na krawędziach greckie napisy.

Obiekt został znaleziony we wsi Berkasovo w północnej Serbii. Odkrycia dokonała kobieta w 1955 roku, wraz z innych hełmem i wyposażeniem jeździeckim. Naukowcy podejrzewają, że hełm nosił jeździe należący do oddziałów cesarza Licyniusza (panował w latach 308-324 n.e.).

Obecnie można go podziwiać w Muzeum Wojwodiny w Nowym Sadzie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów