Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Co było modne w II wieku p.n.e. w Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ostryga
Ostryga

W II wieku p.n.e. w Rzymie mieszkali trzej ludzie, którzy propagowali styl życia oparty na kąpielach, piciu falernu ( cierpkie i mocne wino produkowane w Kampanii) i jedzeniu ostryg z jeziora Lucrinum w Kampanii. Byli to Sergiusz Orata, światowiec i wynalazca hodowli ostryg, arystokrata Lucjusz Korneliusz Krassus i znany lekarz Asklepiades z Bitynii.

Orata wymyślił modę na wino falerneńskie, Krassus wydawał bankiety, a Asklepiades dowodził, że kąpiele, falern i ostrygi (tylko z jeziora Lucrinum) są niezbędne dla zdrowia.

Jeśli Rzymianin chciał należeć do tego eleganckiego świata, musiał naśladować Oratę i Krassusa. Na jednym z rzymskich nagrobków z I w. n.e. czytamy wyznanie niejakiego Tiberiusa Claudiusa Secundusa, który przeżywszy 52 lata, doszedł do wniosku, że jakkolwiek kąpiele, wino i miłość niszczą ciało, to właśnie te przyjemności są sensem życia.

Autor: Bogumiła Gebler
Źródła wykorzystane
  • Beata Maciejewska, W poszukiwaniu rzymskiego wina, "Gazeta Wyborcza", 29 marca 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów