Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Co było modne w II wieku p.n.e. w Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ostryga
Ostryga

W II wieku p.n.e. w Rzymie mieszkali trzej ludzie, którzy propagowali styl życia oparty na kąpielach, piciu falernu ( cierpkie i mocne wino produkowane w Kampanii) i jedzeniu ostryg z jeziora Lucrinum w Kampanii. Byli to Sergiusz Orata, światowiec i wynalazca hodowli ostryg, arystokrata Lucjusz Korneliusz Krassus i znany lekarz Asklepiades z Bitynii.

Orata wymyślił modę na wino falerneńskie, Krassus wydawał bankiety, a Asklepiades dowodził, że kąpiele, falern i ostrygi (tylko z jeziora Lucrinum) są niezbędne dla zdrowia.

Jeśli Rzymianin chciał należeć do tego eleganckiego świata, musiał naśladować Oratę i Krassusa. Na jednym z rzymskich nagrobków z I w. n.e. czytamy wyznanie niejakiego Tiberiusa Claudiusa Secundusa, który przeżywszy 52 lata, doszedł do wniosku, że jakkolwiek kąpiele, wino i miłość niszczą ciało, to właśnie te przyjemności są sensem życia.

Autor: Bogumiła Gebler
Źródła wykorzystane
  • Beata Maciejewska, W poszukiwaniu rzymskiego wina, "Gazeta Wyborcza", 29 marca 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów