Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cena niewolników w antycznym Rzymie

Targ niewolników, Gustaw Boulanger
Targ niewolników, Gustaw Boulanger

Cena niewolników w antycznym Rzymie bardzo się różniła. Po zwycięskiej kampanii wojskowej, w której pojmano wielu niewolników, cena była naturalnie niska, ze względu na mnogość towaru. Plaut (ok. 250 p.n.e. – 184 p.n.e.) wspomina, że konserwatywny Katon Starszy był w stanie zapłacić od 500 do 1500 denarii za niewolnika.

Katon także bardzo narzekał na podejście rozrzutnych, bogatych Rzymian, którzy oferowali nawet 2500 denarów za pięknego chłopca lub dziewczynę. Stąd też, nazywany także Cenzorem z powodu pełnienia swojego urzędu, nakazał za swojej magistratury nałożyć wysoki podatek od luksusów możnych. Według Plauta dwójka zniewolonych dzieci i ich opiekunka kosztowali od 2000 do 6000 denarii, kiedy dziewczynka zaznajomiona z muzyką 4000 denarów. Dwa wieki później ceny te zapewne były niższe. Wyszkolony pracownik winnicy w czasach Augusta kosztował 2000 denarii.

Do końca istnienia Republiki i początków Cesarstwa odnotowano wiele zaskakujących transakcji; Swetoniusz wspomina, jak Kwintus Katullus kupił za aż 175.000 denarów gramatyka – niejakiego Lutatiusa Daphnisa. Aby zdać sobie sprawę o jakich kosztach mówimy, należy zestawić cenę niewolnika z ceną na zwykłe produkty. Cyceron np. wydawał 25.000 denarów rocznie na edukację swojego syna w Atenach. Za swój wielki dom z kolei płacił 875.000 denarii rocznie. Wielu biednych Rzymian, nie było w stanie kupić nawet małego domu, który kosztował tyle co dobry niewolnik dla patrycjusza. Na koniec warto zaznaczyć, że niewolnicy będąc wystawiani na targach niewolniczych musieli być całkowicie nadzy, gdyż kupujący miał prawo swobodnie obejrzeć swój „towar”.

Źródła wykorzystane
  • Frank Richard Cowell, Life in Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów