Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cere – miasto które przyjęło Westalki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Westalka, Jacques Louis David
Westalka, Jacques-Louis David

Kiedy w 390 roku p.n.e. na Rzym najechali Galowie i go zdobyli, kapłani Kwirynusa i kapłanki Westy zdecydowali się opuścić miasto i ratować przed barbarzyńcami święte artefakty Rzymian. Westalki udać się miały z całym ciężarem za Tyber, w kierunku wzgórza Janikulum.

W tym czasie, w kierunku Rzymu, jechał niejaki plebejusz Lucjusz Albiniusz, który na swoim wozie wiózł żonę i dzieci. Lucjusz widząc Westalki maszerujące stromą drogą kazał zejść familii z wozu, udostępnił miejsce, a następnie zawrócił i pojechał do miasta Cere, gdzie wszyscy zostali przyjęci z wielkimi honorami. Jak twierdzi Waleriusz Maksymus od tego momentu święte obrzędy przyjęto określać ceremoniami – nazwa wzięła się od miasta, które wykazało się wielką gościnnością i na zawsze cieszyło się szacunkiem Rzymian.

Waleriusz Maksymus przedstawiając tę opowieść ukazuje Lucjusza, jako pobożnego Rzymianina, który miał bardziej sobie cenić religię i dobro publiczne, aniżeli rodzinę. Autor tą historią jak i wieloma innymi w swojej książce Factorum et dictorum memorabilium libri novem miał na celu ukazanie przypadków (exempla) wzorcowych postaw, które powinny być naśladowane w społeczeństwie rzymskim.

Źródła wykorzystane
  • Waleriusz Maksymus, Czyny i powiedzenia godne pamięci w dziewięciu księgach, I.1.10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów