Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cesarz August i gadające kruki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kruk
Kruk

Gdy Oktawian August wracał do Rzymu po zwycięstwie nad Antoniuszem pod Akcjum (31 p.n.e.), wśród składających mu życzenia znalazł się człowiek z krukiem. Ptak pozdrowił Oktawiana słowami: „Witaj Cezarze, zwycięski wodzu”. August kupił ptaka za dwadzieścia tysięcy sesterców. Wówczas znajomy tego człowieka, powodowany zawiścią doniósł, że posiada on jeszcze drugiego ptaka.

Kiedy przyniesiono drugiego kruka, ten zawołał: „Witaj Antoniuszu, zwycięski wodzu”. August kupił i tego ptaka. Cała sprawa skłoniła pewnego szewca, aby też nauczyć ptaka pozdrowienia Cezara. Nauka szła ciężko, a szewc powtarzał: „Robota, wydatek, wszystko na nic”.

Kiedy wreszcie kruk zaczął wygłaszać wyuczone zdanie, szewc stanął przed Augustem, ale ten powiedział: „Dość mam już w domu takich gratulantów”. Wtedy kruk zaskrzeczał: „Robota, wydatek, wszystko na nic”. Rozbawiony August zapłacił za ptaka więcej niż za wszystkie poprzednie.

Historia może być prawdziwa. Wiemy, że starożytni Rzymianie uczyli z powodzeniem papugi wymawiać słowa: „Chwała Cezarowi!”.

Źródła wykorzystane
  • Makrobiusz, Saturnalia II, 4 29-30

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów