Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cesarz August i gadające kruki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kruk
Kruk

Gdy Oktawian August wracał do Rzymu po zwycięstwie nad Antoniuszem pod Akcjum (31 p.n.e.), wśród składających mu życzenia znalazł się człowiek z krukiem. Ptak pozdrowił Oktawiana słowami: „Witaj Cezarze, zwycięski wodzu”. August kupił ptaka za dwadzieścia tysięcy sestercji. Wówczas znajomy tego człowieka, powodowany zawiścią doniósł, że posiada on jeszcze drugiego ptaka.

Kiedy przyniesiono drugiego kruka, ten zawołał: „Witaj Antoniuszu, zwycięski wodzu”. August kupił i tego ptaka. Cała sprawa skłoniła pewnego szewca, aby też nauczyć ptaka pozdrowienia Cezara. Nauka szła ciężko, a szewc powtarzał: „Robota, wydatek, wszystko na nic”.

Kiedy wreszcie kruk zaczął wygłaszać wyuczone zdanie, szewc stanął przed Augustem, ale ten powiedział: „Dość mam już w domu takich gratulantów”. Wtedy kruk zaskrzeczał: „Robota, wydatek, wszystko na nic”. Rozbawiony August zapłacił za ptaka więcej niż za wszystkie poprzednie.

Historia może być prawdziwa. Wiemy, że starożytni Rzymianie uczyli z powodzeniem papugi wymawiać słowa: „Chwała Cezarowi!”.

Źródła wykorzystane
  • Makrobiusz, Saturnalia II, 4 29-30

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów