Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cesarz Karus był rażony piorunem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Karus
Cesarz Karus

Cesarz Karus (panujący w latach 282–283 n.e.) latem 283 roku n.e., podczas jednej z wypraw wojennych w czasie silnej burzy, zginął prawdopodobnie rażony piorunem.

Wspomina o tym rzymski historyk Sekstus Aureliusz Wiktor w Epitome de Caesaribus. Istnieją jednak różne wersje śmierci cesarza. Według Historia Augusta, władca miał umrzeć z powodu choroby; a według Jana Zonarasa (kronikarza bizantyńskiego) został śmiertelnie ranny w czasie wojny z Persami.

Inna wersja mówi, że władca był ofiarą spisku pod wodzą prefekta pretorianów Lucjusza Flawiusza Apera.

Przypisy
  1. Patricia Southern, The Roman Empire from Severus to Constantine

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów