Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar, Antoniusz, August – powiązania rodzinne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezar, Antoniusz, August
Cezar, Antoniusz, August

Upadek Republiki i początki Cesarstwa Rzymskiego to fascynujący okres w historii świata. Juliusz Cezar, Marek Antoniusz i Oktawian August niewątpliwie wywarli ogromny wpływ na losy Rzymu w tamtym okresie. Można powiedzieć, że ich działania zmieniły świat.

Ciekawostką jest fakt, że cała trójka była spokrewniona. Mieli wspólnego przodka kilka pokoleń wcześniej. Sekstus Juliusz Cezar był pra-pradziadkiem Juliusza Cezara, pra-pra-pradziadkiem Marka Antoniusza i pra-pra-pra-pradziadkiem Oktawiana Augusta.

Już po śmierci Juliusza Cezara Marek Antoniusz aby zacieśnić sojusz z Oktawianem Augustem ożenił się z jego siostrą Oktawią Młodszą. Ich młodsza córka Antonia Młodsza była matką cesarza Klaudiusza, babką cesarza Kaliguli i prababką cesarza Nerona. A także szwagierką cesarza Tyberiusza. Wszystko pozostało w rodzinie.

Autor: Rafał Skrzypek
Źródła wykorzystane
  • Gerard Walter, Cezar
  • Polska Wikipedia
  • Angielska Wikipedia

Jest jedna różnica pomiędzy angielską Wikipedią a książką. Mianowicie Walter podaje, że pradziadek Cezara to Lucjusz Cezar (pretor 183 z roku p.n.e.). Natomiast Wikipedia wyjaśnia, że Sekstus (na grafice u góry) miał trzech synów, a nie dwóch: Sekstusa, Lucjusz oraz właśnie Gajusza. I prawdopodobnie Walter połączył w jedną osobę dwóch braci: Lucjusza i Gajusza.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów