Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar, Antoniusz, August – powiązania rodzinne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezar, Antoniusz, August – powiązania rodzinne
Cezar, Antoniusz, August – powiązania rodzinne

Upadek Republiki i początki Cesarstwa Rzymskiego to fascynujący okres w historii świata. Juliusz Cezar, Marek Antoniusz i Oktawian August niewątpliwie wywarli ogromny wpływ na losy Rzymu w tamtym okresie. Można powiedzieć, że ich działania zmieniły świat.

Ciekawostką jest fakt, że cała trójka była spokrewniona. Mieli wspólnego przodka kilka pokoleń wcześniej. Sekstus Juliusz Cezar był pra-pradziadkiem Juliusza Cezara, pra-pra-pradziadkiem Marka Antoniusza i pra-pra-pra-pradziadkiem Oktawiana Augusta.

Już po śmierci Juliusza Cezara Marek Antoniusz aby zacieśnić sojusz z Oktawianem Augustem ożenił się z jego siostrą Oktawią Młodszą. Ich młodsza córka Antonia Młodsza była matką cesarza Klaudiusza, babką cesarza Kaliguli i prababką cesarza Nerona. A także szwagierką cesarza Tyberiusza. Wszystko pozostało w rodzinie.

Autor: Rafał Skrzypek
Źródła wykorzystane
  • Gerard Walter, Cezar
  • Polska Wikipedia
  • Angielska Wikipedia

Jest jedna różnica pomiędzy angielską Wikipedią a książką. Mianowicie Walter podaje, że pradziadek Cezara to Lucjusz Cezar (pretor 183 z roku p.n.e.). Natomiast Wikipedia wyjaśnia, że Sekstus (na grafice u góry) miał trzech synów, a nie dwóch: Sekstusa, Lucjusz oraz właśnie Gajusza. I prawdopodobnie Walter połączył w jedną osobę dwóch braci: Lucjusza i Gajusza.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów