Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar i piraci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezar i piraci
Cezar i piraci | Zdjęcie: Edward Mortelmens

W roku 75 p.n.e., podczas podróży na Rodos w celu podjęcia studiów u Apolloninosa Molona, 25-letni Gajusz Juliusz Cezar został porwany przez cylicyjskich piratów. Piractwo było szeroko rozpowszechnione w basenie Morza Śródziemnego. Duży w tym udział miały rzymskie elity, które nie wysyłały przeciwko piratom rzymskiej floty, gdyż zapewniali oni stały dopływ niewolników, którzy byli następnie wykorzystywani jako siła robocza na olbrzymich majątkach ziemskich w Italii.

Znana anegdota, podana przez Plutarcha, mówi że porwany przez piratów Cezar na informację, że piraci chcą za jego osobę 20 talentów srebra wybuchł śmiechem. Stwierdził że to za niska kwota za jego głowę i zaproponował okup w wysokości 50 talentów.

Następnie Cezar wysłał swoich popleczników do różnych miast w celu zebrania żądanego okupu. Z Cezarem w niewoli pozostał jego przyjaciel i dwóch niewolników. Cezar ponoć był bardzo arogancki i pewny siebie, gdyż potrafił zwrócić uwagę piratom, że ci za głośno mówią i nie pozwalają mu zasnąć.

Cezar w niewoli miał być 38 dni, kiedy to bawił się, uprawiał ćwiczenia oraz pisał poematy czy mowy. Kiedy wygłaszał swoje teksty piratom, ci szydzili z młodego Cezara. Wściekły Rzymianin nazywał ich analfabetami oraz dzikusami i obiecywał, że kiedyś ich ukrzyżuje.

Kiedy z miasta greckiego Miletu przybył okup, Cezar został uwolniony. Natychmiast po uwolnieniu Cezar zebrał wrogo nastawionych wobec piratów Greków i zemścił się. Przybył na wyspę, wziął wszystkich piratów w niewolę i osadził w więzieniu w Pergamonie. Następnie udał się do namiestnika prowincji Azja i pretora Marka Juniusza Silanusa, aby ten zadecydował o karze dla piratów.

Jednak na informację, że decyzja może nie zapaść od razu, Cezar zdecydował się sam wymierzyć sprawiedliwość. Wszystkich Cylijczyków ukrzyżował, tak jak zapowiadał w niewoli.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Juliusz Cezar, 2

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów