Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Chorobliwa otyłość występowała także w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie rzymskiej kobiety z roku około 80 n.e.
Popiersie rzymskiej kobiety z roku około 80 n.e.

Chorobliwa otyłość, uważana za współczesną „epidemię”, występowała naturalnie także w antycznym Rzymie. Galen, rzymski lekarz greckiego pochodzenia z II wieku n.e., podejmował się leczenia otyłości.

Sklasyfikował osoby z nadwagą na: otyły (gr. pachis), z nadwagą (gr. efsarkos) i bardzo otyły (gr. polysarkos). Osoba polysarkos ma w jego opinii zbyt dużą ilość tłuszczu i, jak wskazywał w swoim dziele „De methodo medendi”, nie jest możliwe by się nie spociła w czasie chodzenia, nie może dosięgnąć stołu z powodu nadmiernego brzucha, ma problemy ze spokojnym oddechem, nie może urodzić dziecka i nie jest w stanie sama zadbać o swoją higienę.

Polysarkos charakteryzowany został, jako osoba, która ma ograniczone możliwości życiowe i nie może funkcjonować w normalny sposób. Tak więc była to chorobliwa otyłość.

Źródła wykorzystane
  • Niki Papavramidou, Galen on Obesity: Etiology, Effects, and Treatment

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów