Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Chorobliwa otyłość występowała także w Rzymie

Popiersie rzymskiej kobiety z roku około 80 n.e.
Popiersie rzymskiej kobiety z roku około 80 n.e.

Chorobliwa otyłość, uważana za współczesną „epidemię”, występowała naturalnie także w antycznym Rzymie. Galen, rzymski lekarz greckiego pochodzenia z II wieku n.e., podejmował się leczenia otyłości.

Sklasyfikował osoby z nadwagą na: otyły (gr. pachis), z nadwagą (gr. efsarkos) i bardzo otyły (gr. polysarkos). Osoba polysarkos ma w jego opinii zbyt dużą ilość tłuszczu i, jak wskazywał w swoim dziele „De methodo medendi”, nie jest możliwe by się nie spociła w czasie chodzenia, nie może dosięgnąć stołu z powodu nadmiernego brzucha, ma problemy ze spokojnym oddechem, nie może urodzić dziecka i nie jest w stanie sama zadbać o swoją higienę.

Polysarkos charakteryzowany został, jako osoba, która ma ograniczone możliwości życiowe i nie może funkcjonować w normalny sposób. Tak więc była to chorobliwa otyłość.

Źródła wykorzystane
  • Niki Papavramidou, Galen on Obesity: Etiology, Effects, and Treatment

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów