Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Otyłość w antyku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Witeliusz
Witeliusz

Otyłość nie jest jedynie problemem współczesnego społeczeństwa. Ten problem dało się zauważyć szczególnie w okresie rozkwitu rzymskiej potęgi. Niestety, dobrobyt doprowadzał niektórych do zdrowotnej ruiny. I nie dotyczyło to jedynie mężczyzn, wśród których przedstawicielami dużego brzucha byli nawet rzymscy władcy (np. Witeliusz).

Chrześcijański pisarz, Jan Chryzostom, wspomniał otwarcie, że gorsząca nadwaga była również domeną przedstawicielek płci pięknej:

Nie ma nic bardziej niemiłego niż kobieta wydatnie przybierająca na wadze. Dlatego wśród ubogich częściej można zobaczyć piękność (…) Podobni [obżartuchy] do ciężarnych kobiet dźwigają swe mocno obciążone żołądki i ledwo chodzą, ledwo patrzą, ledwo mówią, ledwo… wszystko.

Zarówno kobietom, jak i mężczyznom dał on kilka prostych ale praktycznych rad:

Codzienna aktywność, praca i wysiłki, umiarkowany posiłek i powściągliwy sposób życia przyczyniają się do korzystnego wyglądu i przydają wdzięku.

Autor: Waldemar Owczarczak
Źródła wykorzystane
  • : Jan Chryzostom, Homilie do 1 Listu ap. Pawła do Koryntian, Edycja św. Pawła 2020

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów