Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciemna uczta Domicjana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Domicjan
Domicjan

Cesarz Domicjan, pod koniec swojego panowania był niezwykle podejrzliwy i wszędzie wietrzył spisek. Niechętnie odnosił się także do senatorów. Według Kasjusza Diona pewnego razu władca zaprosił grupę wpływowych senatorów na obiad do swojej rezydencji. Salon, w którym odbyć się miała uczta pomalowany był całkowicie na czarno.

Ponadto pokój wypełniony był meblami w tym kolorze, a talerze miały zadziwiająco podobny wygląd do nagrobków. Chłopcy do podawania jedzenia pomalowani byli na czarno.

Dania na stole także miały barwy ciemne lub bure, a cesarz poruszał podczas obiadu jedynie temat śmierci i morderstw. Wszyscy goście przeczuwali swój rychły koniec. Wielkie było jednak ich zdziwienie, kiedy do domu przysłano im bardzo drogie podarunki od władcy.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska LXVII.9

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów