Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciemna uczta Domicjana

Ciemna uczta Domicjana
Ciemna uczta Domicjana

Cesarz Domicjan, pod koniec swojego panowania był niezwykle podejrzliwy i wszędzie wietrzył spisek. Niechętnie odnosił się także do senatorów. Według Kasjusza Diona pewnego razu władca zaprosił grupę wpływowych senatorów na obiad do swojej rezydencji. Salon, w którym odbyć się miała uczta pomalowany był całkowicie na czarno.

Ponadto pokój wypełniony był meblami w tym kolorze, a talerze miały zadziwiająco podobny wygląd do nagrobków. Chłopcy do podawania jedzenia pomalowani byli na czarno.

Dania na stole także miały barwy ciemne lub bure, a cesarz poruszał podczas obiadu jedynie temat śmierci i morderstw. Wszyscy goście przeczuwali swój rychły koniec. Wielkie było jednak ich zdziwienie, kiedy do domu przysłano im bardzo drogie podarunki od władcy.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska LXVII 9

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów