Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cudowna mozaika z willi rzymskiej w Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cudowna mozaika z willi rzymskiej w Hiszpanii
Cudowna mozaika z willi rzymskiej w Hiszpanii

W jednej z sal luksusowej willi rzymskiej z Noheda (środkowa Hiszpania) znaleziono piękną kompozycję ukazującą sceny mitologiczne z kultury greckiej i rzymskiej. Mozaika jest naprawdę imponująca, gdyż ma ponad 230 m2.

Mozaika zdobi podłogę w pomieszczeniu o wymiarach 14 na 18 metrów, które było salą biesiadną (triclinium).

Zamieszczone zdjęcie ukazuje jedynie część pełnej kompozycji. Górna scena prezentuje triumf Bachusa, boga dzikiej natury, winnej latorośli i wina, po jego mitologicznym podbiciu Indii. Na mozaice widzimy m.in. satyrów oraz bachantki (towarzyszki Bachusa).

W dolnej scenie z kolei przedstawiono historię Parysa czy rywalizację o tytuł najpiękniejszej bogini spośród Ateny, Afrodyty i Hery.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów